Етем и заместник-министри са посетили Добрич като лектори на организиран от ДПС и сдружение "Толеранс" семинар на тема "Подготовката на местната власт за усвояване на структурните фондове на ЕС". В обучението са взели участие представители на добричките институции. Било е акцентирано върху селскостопанската политика на ЕС, мерките за опазване на околната среда, европейската социална политика в областта на заетостта и опазването на човешкия ресурс.
„Остра е нуждата от информация за еврофондовете. Хората масово не знаят какви са изискванията и сроковете, които трябва да спазят, за да ги получат", каза Емел Етем. Тя очаква през юни да получи потвърждение от Брюксел за програмите, които ще бъдат финансирани. Това означава, че проектите трябва да са готови през май. Технологичният срок за одобрението на проектите е 5-6 месеца.
В следващите седем години страната ни трябва да усвои €11млрд. Те ще бъдат изразходвани за пречиствателни станции, ВиК-инсталации, канализация. Трябва да бъде подпомогнат бизнесът, селскостопанските производители. По линия на местната власт България трябва да усвои 4 млрд. евро. През следващите 18 месеца всяка община трябва да подготви минимум 30 проекта.
303 млн. евро са предвидени за развитие на селските райони. Те трябва да бъдат усвоени в периода 2007 - 2013 г. Директните плащания за обработваема площ ще бъдат 390 млн.лв.
Предвиден е ресурс от около 100 млн. евро за прилагане на обща рибарска политика. По-голямата част от тези средства са за закупуване и оборудване на кораби, информира зам.-министърът на земеделието и горите Бюрхан Абазов.
Съществената разлика с досегашния начин за финансиране е, че средствата ще се отпускат след като проектът бъде сертифициран. А това може да стане след приключването на определен етап и проверка на изпълнението. Този механизъм на отпускане на средствата означава, че фирмите, които ще бъдат привлечени като изпълнители трябва да са финансово стабилни, е обяснил зам.-министърът на околната среда и водите Йордан Дардов.