Въпреки хвалбите на политиците страната ни често присъства в класации, които са сигнал, че нещо не е наред.  

България е на четвърто място по уязвимост от инфлационния шок, породен от скокообразния ръст на цените на енергийните ресурси. Това показва класацията на рейтинговата агенция "Фич". Северната ни съседка Румъния се оказва по-устойчива на ръста на цените. В изследването тя е поставена на 11 място, редом с Египет.  

Индексът на "Фич" измерва доколко държавите с висока инфлация са застрашени от негативните вторични ефекти от поскъпването, които включват инфлационна спирала, прегряване на икономиката и увеличение на дефицита по текущата сметка.

Инфлацията беше една от основните теми у нас заради непрекъснатия й ръст през последната година. Очаква се  "алпинисткият ход" на този макроикономически показател да продължи, особено след увеличението на цените на парното, тока и водата. 

Класацията за инфлационния риск съдържа 16 страни, така наречените новоразвиващи се пазари, повлияни от шоковото увеличение на цените. Най-уязвима на поскъпването в световен мащаб е Ямайка според рейтинговата агенция, следвана от Украйна, Казахстан и България. 

Това е инфлационна вълна, директна последица от глобалната кредитна криза, това е принципен стремеж  към макроикономическа и финансова стабилност  в много развиващи се пазари, заявява  Дейвид Райли, директор на основния тим на „Фич".

През януари тази година агенция „Фич" ревизира прогнозата си за Румъния от стабилна към негативна, главно заради растящия дефицит по текущата сметка. Рейтинговата агенция промени също и прогнозата си и за България от стабилна към негативна.

Кредитният рейтинг е оценка за качеството и сигурността на облигационния дълг на даден емитент, формирана въз основа на анализ на финансовото му състояние. Този показател е за инвеститорите- доколко би било добро решение да инвестират в съответната страна.

Факт е, че през четирите месеца на тази година инвестициите са по-малко в сравнение със същия период на миналата година.  От януари до април тази година капиталовложенията са 1, 228 млрд.евро, а за януари-април 2007 г. - 1,437 млрд.евро.

Един от показателите, които агенция „Фич" активно следи, е и дефицитът по текущата сметка. По последни данни той е 7,4% от БВП за четирите месеца на годината или 2,432 млрд.евро, с около 267 милиона по-малко от натрупания бюджетен излишък за същия период на 2008-а година.

Огромните излишъци, които реализира бюджетът през последните години са обект на критики от много експерти. Разбира се, че страната ни не може да се сравнява с постиженията на Хонконг например, който е натрупал 58,6 милиарда  хонконгски долара или 4, 724 млрд. евро излишък за фискалната 2006-2007 година. За сравнение България е реализирала  излишък през миналата година от 3,3 милиарда лева или 1,533 млрд.евро.  Самият премиер Сергей Станишев призна, че преизпълнението на приходите е значително.   

Според някои експерти политиката на бюджетни излишъци е недалновидна предвид лошото състояние на образованието и здравеопазването.  

Според класацията на Евростат, в България  заплащането е най-ниско. 

Лошото управление на европейските фондове е "звездната тема" през последните месеци. Страната ни изгуби милиони европейски средства завинаги. Страната ни значително изостава по въвеждане на нови технологии и иновации, твърдят европейски експерти.

Делът на сивата икономика е все още голям и този факт изключително много притеснява коректните фирми - верни данъкоплатци на държавата. Борбата с организираната престъпност не е на необходимото ниво, твърди Брюксел.

Населението на страната прогресивно намалява, показаха последните данни на НСИ.

Затова вместо да се хвалят нашите политици, трябва да се заемат с многобройните проблеми и да ги решават. Може би малко скромност няма да им е излишна.