Тази година се очертава като изключително волатилна за биткойна. Твърде много новини и събития се случиха при дигиталната валута, като тя премина през няколко фази на възход и падение, предопределяни от политически и специфични за индустрията фактори.

Независимо от това къде ще приключи биткойнът годината, той определено ще попадне в списъка на най-повишаващите се и волатилни активи. След като близо утрои стойността си, последва силно и рязко поевтиняване, отнело около половината от стойността му.

Сега обаче, изглежда, че интересът към биткойнът се завръща с пълна сила. А последният фактор, който възобнови търсенето му, може и да ви изненада - защото става въпрос за Китай и позицията на китайското правителство към дигиталните валути.

Говорейки за възможности...

Инвеститорите може би е добре отново да погледнат към биткойна. Вероятността биткойнът да се превърне в жизненоважна дигитална валута и да действа, като средство за запазване на и съхранение на стойността нараства постоянно.

Към края на октомври биткойнът поевтиня под 7 500 долара. Много станаха трейдърите, които побързаха да обявят "смърт за биткойна".

Само седмица по-късно и за период от 24 часа обаче, биткойнът поскъпна от 7 400 до 10 300 долара. А този ръст от над 40%, представляваше третата по размер печалба за криптовалутата в рамките на ден. Доста нелогично изглежда актив, който е обявен за "мъртъв" да отбележи подобно изменение в цената си.

Анализаторите изведнъж започнаха да се надпреварват да обясняват защо биткойнът е поскъпнал. И най-честото обяснение бяха коментарите от китайския президент Си Дзинпин за това как огромната икономика на страната в размер на 12 трилиона долара - втората по големина в света - трябва да се съсредоточи върху това да стане световен лидер в изграждането на блокчейн технологиите. Това е технологията, която стои в основата на биткойн и почти всяка друга криптовалута на пазара.

Интересен факт - два дни преди китайският президент да говори за блокчейн технологиите, търсенето на блокчейн и биткойн в WeChat бяха съответно 777 000 и 572 000. В петък, след като китайският президент изнесе своята реч, търсенията се повишиха съответно до 9.2 милиона и 1.3 милиона броя.

Биткойнът има ограничен лимит за доставка - само 21 милиона броя ще бъдат създадени. А това може да е от решаващо значение, за потенциала за поскъпване на монетата.

Действията на Китай от тук нататък, по отношение на биткойна ще бъдат важна част от картината напред, според пазарни наблюдатели.

Интересни факти около биткойна в момента:

Въпреки поскъпването си през тази година, биткойнът все още се търгува с 53% под най-високото си ниво от 20 089 долара от 17 декември 2017 г.

Пазарната капитализация на най-голямата и стара криптовалута е малко над 160 милиарда долара. Сега той е с доминация от около 68% от общата капитализация на всички криптовалути.

Средно дневният търгуван обем на биткойна е около 17 милиарда долара, като се извършват средно около 315 000 транзакции на ден с криптовалутата.

Средната такса за транзакция с биткойн е около 0.6 долара. в момента.

Към момента има 13 322 биткойн милионера, или адреси, които държат биткойн на стойност над 1 милион долара. Освен това първите 10 биткойн адреси съдържат 5.4 процента от общото предлагане, първите 100 - 14.4 процента, а първите 1000 - 34.5 процента.

Компанията с пазарна капитализация най-близо до биткойна е китайската телекомуникационна компания China Mobile.

На 29 ноември 2017 г. прословутият биткойн-защитник Джон Макафи прогнозира, че биткойнът ще достигне цена от 1 милион долара до края на 2020 г. И макар все още да има около година време, едва ли може да се очаква тази прогноза да се сбъдне. Но ако случайно се сбъдне...

За ден биткойнът консумира приблизително 200 милиона киловатчаса електроенергия. Годишно това се равнява на 73 тераватчаса. Това е еквивалент на потреблението на енергия в Австрия или на 6.8 милиона домакинства в САЩ. Потреблението на енергия от биткойн сега представлява 0.3% от потреблението на електроенергия в целия свят.

Еждедневно съобщенията в социалната мрежа Twitter са около 17 000.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на биткойн, или други криптовалути.