На 12 юли трябва да стане ясно дали България ще тръгне по пътя за присъединяване към еврото или тази стъпка към единния валутен съюз на стараната ни ще се отложи, става ясно от информация на Reuters.
"На срещата на финансовите министри от Еврозоната в четвъртък в Брюксел ще бъде обсъдено с Европейската централна банка и представители на България следващата стъпка за балканската страна", посочват от агенцията и допълват, че София вече е изпратила официално писмо до ЕС, в което посочва конкретните си ангажименти, свързани с влизането в механизма ERM II.
"Ние получихме от българските власти писмо с ангажиментите на страната с оглед на твърдото й намерение за присъединяване към ERM II и банковия съюз", потвърждава говорителят на Еврогрупата Марио Чентено.
В четвъртък ЕС излезе със заявление, в което посочва, че България е заявила готовност да положи усилия за укрепване на банковия сектор.
"Засега държавата покрива номиналните критерии за приемане на единната европейска валута с обвързания лев с еврото, ниската инфлация и здравословните публични финанси. Също така обаче тя е най-бедната страна в ЕС, а проблемите с някои от банките й хвърлиха сянка върху перспективите за присъединяване", посочват още от Reuters.
Брюксел настоява София да засили проверките и да затегне контрола на финансовите институции и да допусне външен надзор от страна на европейските органи преди присъединяването към "чакалнята" на Еврозоната.
За страните, които искат да бъдат част от валутния съюз, не е задължително да станат членове и на банковия такъв, но европейските власти изискват това в случая с България, за да получат повече гаранции за банковия сектор.
Членството в банковия съюз означава, че европейските регулатори ще контролират най-големите кредитори и ще вземат решения за действия спрямо проблемни такива.