Българският бизнес има реални шансове да усвои голяма част от средствата, предвидени за България за периода 2007 - 2013 г. от европейските Структурни и Кохезионен фондове.

Това съобщи зам.-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев по време на организиран в Монтана семинар за усвояването на средствата от структурните фондове на ЕС.

Готовността на бизнеса за усвояване на европейските средства може да се изведе от проектите, които са били подадени за грантовите схеми по програма ФАР, обясни още Колев. В сегмента на консултантските услуги представителите на бизнеса са подготвили 1443 проекта, от които са одобрени и се изпълняват 194.

Според Колев причината за неприемането на всички проекти е, че средствата са били ограничени, докато финансовата перспектива пред България за периода 2007 - 2013 г. е точно обратната - на страната ни се предлага огромен обем средства, които трябва да се усвоят за седемгодишния период.

Бизнесът има четири важни роли в усвояването на Структурните фондове и Кохезионния фонд, подчерта още Камен Колев. Първата е, че той би могъл да бъде пряк бенефициент по две оперативни програми - „Конкурентоспособност" и „Човешки ресурси". Втората, която позволява на бизнеса да бъде единствено изпълнител е, че това са фондовете, които ще предоставят средства за подобряване и изграждане на инфраструктура и в областта на екологията.

Консултантската дейност е една от сериозните перспективи в усвояването на европейските пари. Партньорството с общините, което ще бъде насърчавано от Европейската комисия, е друга насока, в която бизнесът може да се развива.

Зам.-председателят на БСК подчерта, че опитът, който България има с предприсъединителните фондове, е използван в създаването на механизма на работа със структурните фондове.

Правителството постигна доста облекчения в режима на усвояването. Едно от тях е т.нар.правило N+3, което означава, че проектът, с който се кандидатства, трябва да бъде изпълнен за срок от три години. Този режим е предвиден за периода 2007 - 2009 г., за да улесни получателите на европейските средства. В това отношение България е привилегирована, защото за останалите държави този срок е две години, обясни Камен Колев и допълни, че средствата за одобрените проекти ще се изплащат в българска валута.