Решението за приемането на еврото в България от 1 януари 2024 г. не е на БНБ. Ако се прецени, че датата трябва да се промени, това не е в компетенциите на Националната банка. Датата не е нещо, което решава БНБ, има приет национален план от предишното правителство. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев от трибуната на 48-ото Народно събрание относно готовността на България за влизането в еврозоната и приемането на еврото от 1 януари 2024 г.

Между 2018-2020 г. се направила първата стъпка за приемането на лева към европейския валутен механизъм. България била за пример как се водят разговори и как се постига напредък, напомни Радев. Това обаче, което липсва по мнението на шефа на БНБ, е редовното правителство, за което и натърти няколко пъти от трибуната на Народното събрание.

От 2021 г. започна буксуването и започна изпускането на сроковете за влизането в еврозоната. Сега се поставя под въпрос дори датата 1 януари 2024 г., посочи Димитър Радев.

По думите му изпълнението на задачи зависи от политическата подкрепа за процеса, което е изцяло от компетенциите Народното събрание. Имаме сериозно забавяне с приемането на еврото от 18 месеца, но това забавяне е основно заради взимането на политически решения. Дори стъпките, които БНБ трябва да направи, зависят от определени политически решения, изтъкна Радев.

В БНБ няма необърнат камък за Еврозоната, въпросът е политически

В БНБ няма необърнат камък за Еврозоната, въпросът е политически

Със служебен кабинет няма да стане

"Има забавяне и тези, които помнят историята на процеса, знаят, че ние сме лидерът в процеса по въвеждане на еврото. Ние свършихме голяма част от работата, която не беше видима публично за работещ механизъм за страна, която е извън еврозоната", подчерта Радев.

Той даде пример с Хърватия, която демонстрирала силен политически ангажимент по темата с еврото и която сега е значително по-напред от България. Хърватия въвежда еврото от 1 януари 2023 г.

Според Радев критерият за инфлацията е този критерий, който в момента България нарушава. Има много неща, които се движат в различни посоки, но ако влезем в дискусия или извършване на дейности да правим оценки, анализи по всички теми, това означава да се забави процесът, предупреди отново шефът на БНБ.

Присъединяването към еврозоната ще подобри банковият надзор, категоричен бе Димитър Радев и добави, че взаимодействието на БНБ с Европейската централна банка (ЕЦБ) е на много добро високо ниво. Това, което създава проблем, са трудностите в политическата рамка и това е нещо, което се казва на България непрекъснато.

Отношенията са ни отлични и опитът, който натрупахме, е много ценен, доволен е шефът на БНБ.

Димитър Радев не вижда текущи проблеми и някакви възможни рискове пред България при приемането на страната ни в еврозоната.

От БСП възразиха, че управителят на БНБ не е отговорил на предварително поставените въпроси на социалистите. Такава подигравка от БНБ към институцията на Народното събрание "червените" не са очаквали.

Нинова не иска "незавършил докторант" като Пеканов да чете доклад от Конгрес на БСП

Нинова не иска "незавършил докторант" като Пеканов да чете доклад от Конгрес на БСП

Служебният кабинет на президента Радев отдавна се меси в партийни дела, по думите й