Доларът се приближи до седмичен минимум по отношение на другите основни валути в петък, след като Федералният резерв на САЩ намекна за понижение на основната лихва, за да поддържа икономическия растеж.

Спадането на доходността на 10-годишните държавни облигации под 2 на сто и ръстът в цената на златото до почти 6-годишен максимум, според анализаторите, може да доведат до продължителен натиск върху американската валута.

От друга страна сигналите за смекчаване на паричнокредитната политика в САЩ предизвика истинска еуфория на фондовите борси и в търсенето на по-рискови активи. Американският боров индекс за широкия пазар S&P 500 на този пон обнови историческия си максимум.

Пазарите очакват три понижения на базовата ставка до края на тази година, започвайки от следващото заседание на Фед през юли.

В същото време инвеститорите се вълнуват, ще съумеят ли САЩ и Китай да урегулират търговските си спорове по време на срещата на G20 в Осака следващата седмица. Повечето анализатори обаче смятат , че шансовете за това не са особено големи.

За седмица доларът загуби от стойността си 1,2% по отношение на йената, което стана най-голямото му понижение от края на март насам.

В началото на валутната търговията в петък доларът е стабилен по отношение на еврото. Сутринта общата валута се търгува по $1,1293 за евро, както и в края на сесията в четвъртък.

Спрямо японската валута европейската струва в същото време 121,08 йени за едно евро при курс 121,17 йени ден преди това.

Днес на пазара за едни долар дават по 107,22 йени в сравнение с 107,30 йени в четвъртък.

Фунтът стерлинг се търгува по $1,2697 за паунд спрямо $1,2702 в края на вчерашната валутна търговия.