В началото на валутната търговия в петък американският долар укрепва спрямо еврото, паунда и йената и другите световни валути след редкия се спад при предишните няколко сесии.

"Последният удар върху долара беше от страна на Федералния резерв, който обеща да не променя политиката, въпреки че очаква икономическата ситуация да се подобри", каза Джо Манимбо, главен анализатор в Western Union Business Solutions.

Отслабването на долара се подпомага и от очакванията, че американските законодатели скоро ще се споразумеят за нов пакет от мерки в подкрепа на икономиката, каза Манимбо.

Съобщението на Федералния резерв за намерението си да продължи да изкупува обратно активи на стойност 120 милиарда щатски долара на месец, докато не бъде постигнат значителен напредък към постигане на целите за максимална заетост и ценова стабилност, даде на търговците зелена светлина да продават долари, пише още по темата MarketWatch.

Доларовият индекс се изкачи до най-високото си ниво от повече от три години по-рано тази година на фона на приток на инвеститорски средства в най-сигурните активи в пика на пандемията COVID-19. От март обаче индексът намалява с 13%.

Йената поевтинява. След срещата в петък Японската централна банка реши да удължи срока на програмата за спешно отпускане на заеми за компании, засегнати от пандемията COVID-19, с шест месеца - до септември 2021 г. Той поддържа краткосрочния лихвен процент по депозитите на търговските банки в Централната банка на минус 0,1% годишно, а целевата доходност по десетгодишните държавни облигации на Япония - около нула.

В допълнение, Японската централна банка обяви, че възнамерява да направи програмата за закупуване на търговски книжа и корпоративни облигации по-гъвкава. За целта той ще създаде пул в размер на 15 трилиона йени, средствата от който могат да бъдат изразходвани за обратно изкупуване на търговски книжа и корпоративни облигации, надвишаващи текущия лимит на програмата от 20 трилиона йени.

Общата валута днес сутринта спада спрямо американската с 0,17%, до 1,2247 долара за евро, в сравнение с $1,2668 за евро в четвъртък - максимум от април 2018 г. Тази година еврото е спечелило повече от 9% спрямо долара.

Американската валута спечели 0,26% спрямо японската - до 103,38 йени за долар от 103,11 йени за долар при затваряне в четвъртък. Вчера доларът падна до 103,1 йени - минимум повече от три години.

Стойността на британския фунт стерлинг спрямо долара днес падна с 0,31% - до $1,3543 за паунд срещу $1,3585 за паунд при затваряне вчера. Преди това британска валута за първи път от април 2018 г. надхвърли $1,36 за паунд.

Индексът ICE, който проследява динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинги и шведска крона), се повиши по време на търговията с 0,23% - до 90,03 пункта. Ден преди това индексът падна под 90 пункта за първи път от април 2018 г. От началото на 2020 г. ICE е спаднал с 6,8%.