По време на валутната търговия в четвъртък сутринта щатският долар се засилва спрямо еврото и британската лира, слабо се понижава по отношение на йената.
Към 10:30 часа българско време общата европейска валута се разменя срещу американската с 0,18% по евтино - на ниво около $1,1322 за едно евро в сравнение с $1,1343 за евро в края на предишната сесия.
Пазарният курс на американската валута спрямо японските национални пари в четвъртък сутринта е с 0,20 % по-нисък - 113,47 йени за долар срещу 113,67 йени при закриването на търговията в сряда.
Британската лира стерлинг е почти без промяна и се разменя на ниво $1,3201 за паунд в сравнение с $1,3204 за паунд в края на предишния работен ден. В сряда британската национална валута падна с 0,3% спрямо долара след обявяването от властите на страната за нови ограничителни мерки за ограничаване на разпространението на омикрон.
Индексът ICE, показващ динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), днес добавя 0,12%, а по-широкият индекс на долара WSJ - 0,03%.
В центъра на вниманието в четвъртък са седмични данни за пазара на труда в САЩ. Експертите осреднено прогнозират намаляване на броя на новите заявления за обезщетения за безработица в САЩ през миналата седмица до 215 хиляди от 222 хиляди седмица по-рано.
Освен това пазарът очаква ноемврийските данни за динамиката на потребителските цени в САЩ, които ще бъдат публикувани в петък. Анализаторите прогнозират ускоряване на инфлацията в САЩ до 6,8% от 6,2% през октомври, което вече е най-високото за последните 30 години, пише Trading Economics.
Данните за значително увеличение на инфлацията ще повишат очакванията за по-бързо отмяна на програмата за обратно изкупуване на активи от Федералния резерв, въпреки рисковете, свързани с новия щам на COVID-19, отбелязва The Wall Street Journal.