Доларът удържа позиции близо до двумесечния си максимум спрямо кошницата от основни валути. В голяма степен това се дължи и на „ястребовите коментари” от членове на Федералния резерв, както и от ръста в доходността на държавните облигации на САЩ.
Еврото също продължава да се стабилизира, след съобщения за вероятно изменение на политиката на Европейската централна банка в посока ограничаване на програмата за парични облекчения.
В същото време британският фунт стерлинг се търгува на минимално от трийсет години ниво на фона безпокойството, че излизането на страната от ЕС може да бъде болезнено и със сериозни икономически последствия
Днес сутринта доларът се търгува без съществени изменения спрямо йената, близо до нивото от 102,95, по-рано достигайки триседмичен пик в нивото 102,965 йени за един долара.
Общата валута леко поскъпва спрямо американската до 1,1214 долара за едно евро.
Курсът на британския паунд се качи с 0,1 процента спрямо долара до нивото $1,2740, но оставайки недалеч от 31-годишния минимум – $1,2720.Индексът на долара спрямо кошницата от 6-те основни световни валути се понижава с 0,12 процента до 96,057, но остава близо от максималното ниво 96,442, постигнато на 9 август.
Доларът получи подкрепа от изказване на члена на Фед – Ричмънд, Джефри Лейкър. Във вторник каза, че Фед трябва да вдигне лихвените ставки постепенно, но не прекалено постепенно”, и че сегашното им, твърде ниско равнище, може да тласне инфлацията над 2-процентната цел на резерва в близките няколко години.
В същото време доходността на американските държавни облигации достигна двуседмичен максимум, изпреварвайки ръста на аналогичните им дългови книжа в еврозоната, отбелязва Reuters.