Днес доларът поевтинява спрямо кошницата от основни валути, след като докосна почти 4-месечен връх в петък.

Спадът в доходността на дългосрочните облигации също натежа върху щатската валута, тъй като предполага, че инфлацията е останала ниска. Поради тази причина се очаква темпът на увеличаване на лихвения процент да бъде бавен, а потенциалните печалби на валутата - ограничени, коментират от Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg).

Но перспективите пред долара останаха положителни като цяло, най-вече именно поради очакванията за предстоящо повишение на лихвения процент. Повечето анализатори очакват Федералният резерв да започне да затяга паричната политика след края на септемврийското си заседание.

Първоначално доларът нарасна до 2-месечен връх спрямо йената и почти 5-месечен връх спрямо швейцарския франк, но впоследствие върна печалбите си.
В петък данни показаха, че неселскостопанската заетост в САЩ през юли е нараснала с 215 000 работни места, което е малко по-малко от очаквания ръст от 223 000, но все пак резултатът е достатъчно близък до прогнозата, за да показва сила на пазара на труда.

Положителните ревизии на последните два месеца и увеличението на средното почасово заплащане също бяха възприети като положителни за пазарите.

По време на късната търговия доларовият индекс се понижи с 0,2% до 97.650. По- рано той нарасна до 98.334, достигайки най- високото си ниво от 23 април.

Доларът докосна 2-месечни върхове спрямо йената, преминавайки границата от 125 йени, но в крайна сметка приключи на загуба от 0,5% на 124.38 йени.
Междувременно еврото поскъпна с 0,4% до 1.0966 долара.

Спрямо швейцарския франк доларът поскъпна с 0,2% до 0.9827. По- рано през сесията щатската валута бе достигнала най- високата си стойност от 20 март до сега.
Златото поскъпна в петък, след като инвеститорите прецениха, че данните за неселскостопанската заетост в САЩ може би подсказават, че ФЕД ще забави увеличението на лихвения процент. Металът обаче все пак реализира загуба за седмицата.
Неселскостоанската заетост нарасна с 215 000 работни места през миналия месец, като ръстовете на заетостта при строителството и производството неутрализираха продължаващите спадове в минния сектор, съобщиха от Министерството на труда в петък. Нивото на безработица се задържа на 7- годишно дъно на 5,3%.
Спот златото, което докосна дъно за сесията на 1 082.76 долара веднага след оповестяването на доклада, успя впоследствие да поскъпне до 1 096.82 долара за тройунция.

Анализаторите продължиха да възприемат възхода на златото като краткотраен, поради силните перспективи пред долара, докато инвеститорите се позиционират за увеличение на лихвения процент в САЩ тази година.

По- високият лихвен процент би поставил под натиск нелихвоносното злато, увеличавайки алтернативната цена за притежаването на метала.

Сред останалите благородни метали среброто поскъпна с 1,8% до 14.89 долара за тройунция, реализирайки най- резкия си еднодневен възход от 13 май до сега. Платината поскъпна с 0,9% до 959 долара за тройунция, докато паладият поскъпна с 0,5% до 597.97 долара за тройунция.