Организирането на най-мащабното спортно събитие е трудна задача дори за големите икономики в света. Подготовката за провеждането на Олимпийски игри изисква осигуряването на огромен бюджет, който често надхвърля първоначално планираните разходи.
В петък в Рио де Жанейро старт беше даден на 31-та лятна Олимпиада. Бразилия посрещна гостите си от цял свят в изключително трудна ситуация – на ръба на политическа криза и икономическа нестабилност.
Разходите около спортното събитие се очаква да ударят приблизително 4,6 милиарда долара или с 51% над първоначално заложената сума, показва изследване на Бизнес училището към Оксфордския университет.
Общо бюджетът, похарчен за всякакви проекти, свързани с Олимпиадата, възлиза на 12 милиарда долара, като една четвърт от тази сума е била инвестирана в щата Рио де Жанейро.
В това число влизат нови метростанции и изграждането на допълнителни места за зрителите на стадионите и в спортните зали.
Приблизително 70% от всичките разходи са минали през частния сектор, показва доклад на анализаторската фирма IHS, цитиран от International Business Times. Според данните в него местният Организационен комитет е направил дефицит между 121 и 151 милиона долара.
Този резултат обаче не е голяма изненада, като се има предвид, че от 1960 година насам разходите по всички Олимпийски игри надхвърлят първоначално планирания бюджет от страните организаторки.
В това число последните две Олимпиади – летните в Лондон и зимните в Сочи, достигнаха рекорд в това отношение с харчове от съответно 15 милиарда долара и 21,9 милиарда долара.