Щатският долар слабо се обезценява спрямо еврото, паунда и йената при валутната търговия в понеделник, заедно с намаляване на доходността на държавните хазна на САЩ. Това е резултат от сигналите, дошли от Джером Пауъл, че Федералната резервна система на САЩ няма да бърза да повиши базовия лихвен процент и рязко да съкращава подкрепата си за американската икономика.

Председателят на Фед Джером Пауъл, говорещ в петък на икономическия симпозиум в Джаксън Хоул, заяви, че Централната банка на САЩ може да започне да намалява обема на обратно изкупуване на облигации в размер на 120 милиарда долара на месец, още през тази година.

В същото време той даде да се разбере, че прекратяването на програмата за обратно изкупуване на активи не означава бързо увеличаване на основния лихвен процент от Фед. Пауъл отбеляза грешките, допуснати в миналото, когато лидерите на паричнокредитния регулатор на САЩ преждевременно повишиха лихвените проценти, страхувайке си от увеличаване на инфлацията.

За да може Фед да повиши лихвите, пазарът на труда и потребителските цени ще трябва да "преминат през много по-тежки изпитания", каза Пауъл.

В речта си Пауъл също отбеляза, че разпространението на новия вариант "Делта"на COVID-19 носи рискове за световната икономика.

Пауъл даде да се разбере, че скоро няма да има повишаване на лихвите, което върна пазарите към спокойно настроение и засили апетита към риска, заявиха анализатори от United Overseas Bank в Сингапур.

В понеделник сутринта към 10 часа българско време общата валута се покачва спрямо американската с 0,04% и се търгува на ниво $1,1801 за евро в сравнение с $1,1797за евро в края на предишната сесия.

Общата валута достигна десетмесечно дъно от 1,166 долара на 20 август и се насочи към 0,5% месечен спад спрямо щатския долар, на фона на перспективите за по-бавен глобален растеж поради епидемиите от коронавирус и тъй като инвеститорите продължиха да вярват, че Фед ще започне да намалява огромния си стимул по-рано от Европейската централна банка, отбелязва Тtrading Еconomics.

Американската валута днес падна спрямо японската до 109,82 йени за долар срещу 109,85 йени за едни долар при закриване на търговията в петък.

Британската лира стерлинг в понеделник сутринта добавя 0,01% спрямо долара и се търгува па пазар на ниво $1,3761 за един паунд. Английската централна банка сигнализира по -рано този месец за "умерено затягане" на паричната политика през следващите две години, вероятно ще бъде необходимо, ако икономиката продължи да се подобрява. Стерлингът достигна едномесечно дъно от 1,36 долара на 20 август и се насочи към 1% месечна загуба спрямо щатския долар, на фона на опасенията за темповете на глобален растеж поради световния скок на инфекциите с COVID-19.

Индексът ICE, който проследява динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), днес загуби 0,03%, а по-широкият индекс WSJ Dollar - 0,01%.