Продължаващият цяла седмица спад на петролните цени към нови многогодишни дъна се отразява негативно на европейските пазари на акции и води до понижение на основните фондови индекси към двумесечни дъна.

Негативно влияние на европейските борси оказва и напрежението на инвеститорите преди предстоящото през следващата седмица ключово заседание на Федералния резерв (на 15 и 16 декември),  на което се очаква американските централни банкери да вдигнат основните лихвени ставки за пръв път от 9 години насам, информира bnr.bg.

Четвърта поредна търговска сесия  се понижава общият европейски индекс Stoxx Europe 600, падайки с 0,53% малко под ниво от 360,00 пункта за пръв път от средата на октомври и може да приключи със седмична загуба от около 2,5 процентни пункта.

Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,52%, френският индекс CAC40 - с 0,5%, а  индексът на борсата в Милано MIB - с 0,97% въпреки данни, показващи добър растеж на индустриалното производство в Италия през октомври.

Британският индекс FTSE100 губи 0,5% от стойността си и е на път да отчете загуби за седма поредна сесия на търговия. На тоз етап индексът бележи седмичен спад от 2,7%, което би представлявало най-солидно понижение от седмицата, приключила на 13-ти ноември.

Основната причина за негативното представяне на борсите на Стария континент е подновения спад на акциите на енергийните компании, след като днес петролните цени се понижават към нови 7-годишни дъна.

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през януари 2016-а година се понижават до 36,54 долара за барел, доближавайки 7-годишното дъно от 36,38 долара, достигнато в началото на деня, докато аналогичните фючърси на петрола сорт Брент вече падат с 0,88% до ново многогодишното дъно от 39,31 долара за барел. Това представляват най-ниски нива на петролните цени от 18-и февруари 2009-а година.

Акциите на Royal Dutch Shell PLC се понижават с 2,02%, на British Petrolum - с 1,01%, а на компанията BG Group PLC - с 1,21%.

До края на днешната търговия, инвеститорите от двете страни на Океана ще продължат да следят под лупа ценовото развитие на пазарите на суровини и в частност на петролните цени, както и предстояща серия важни икономически показатели от САЩ с акцент върху продажбите на дребно и потребителските цени през ноември и предварителните резултати от последно проучване на Мичиганския университет за доверието на американските потребители в началото на декември.

Това представляват едни от последните по-значими икономически данни от САЩ преди ключовото заседание на Фед на 15-и и 16-и декември на което се очаква повишение на американските основни лихви за пръв път от девет години насам.