По-малко от година остава до момента, в който България се очаква да влезе в еврозоната. Повишават ли се обаче цените след въвеждането на еврото? Темата е дискутирана безброй пъти както с представяне на аргументи за това, че цените не са се повиши, така и с доказателства, че ръст на цените всъщност е имало. Какво показва пресният опит на най-новия член в еврозоната - Хърватия?
"Търговските вериги повишават цените месец след месец и сега се опитват да заблудят потребителите относно обменния курс на еврото", каза хърватският министър на икономиката Давор Филипович след среща с ръководителите на търговските вериги, цитиран от унгарската информационна агенция Hungary Today.
Според съобщения в хърватската преса повечето търговски вериги са закръглили цените нагоре по време на конвертирането. Не само търговците на дребно, но и предприемачи и различни доставчици на услуги са повишили цените си с 10-15 процента.
Това накара правителството да предприеме мерки срещу търговците на 5 януари, като предупреди търговците, че ще наложи глоби, ще отмени енергийните субсидии или ще повиши данъците, освен ако не върнат цените обратно на нивата преди влизането в еврозоната.
Тази заплаха вкара в конфликт хърватското правителство и бизнеса, тъй като търговците отхвърлят мерките, насочени към борба с покачването на цените след въвеждането на еврото, като обвиняват инфлацията.
След две седмици засилен контрол хърватските инспектори установиха, че около 40% от фирмите неоснователно са вдигнали цените и ги глобиха с 234 000 евро, съобщи Еuractiv. Глобата за фирми е 26 000 евро и до 1090 евро за еднолични търговци.
"Повишаването на цените с въвеждането на еврото и допринасянето за инфлацията е нечестна практика и няма да бъде позволено", каза премиерът Андрей Пленкович. Той посочи, че редица търговци са свалили цените си спрямо края на декември.
Konzum и Lidl, двете водещи вериги за търговия на дребно с храни в Хърватия, заявиха в отделни изявления, че не са повишавали цените след 1 януари.

Източник: iStock by Getty Images
А каква всъщност е била инфлацията, според статистиката?
Националното статистическо бюро на Хърватия обяви, че в края на 2022 г. цените са били средно с 0,3% по-ниски в сравнение с тези през ноември, което води до спад на годишната инфлация от 13,5% през ноември до 13,1% в края на декември. Гледайки средногодишните данни за потребителските цени в Хърватия през миналата година те са били с 10,8% по-високи, отколкото само година по-рано, отбелязва Total Croatia News.
Спадът на цените от миналия месец е резултат преди всичко от по-ниските транспортни разходи, т.е. от поевтиняването на петролните продукти през декември. Освен това в малко по-малка степен за месечния спад допринасят сезонните намаления на облеклото и обувките, както и малко по-ниските разходи за жилище и комунални услуги (в частта, повлияна от цените на горивата).
Накратко, тъй като категорията "Транспорт" заема около 15 на сто от разходите в потребителската кошница, спадът им с 4% "преодолява" поскъпването в групата на храните и безалкохолните напитки. Делът на тази група в разходите на средния домакински бюджет е значително по-висок (26%), но цените на храните и напитките на месечно ниво, са се увеличили със значително по-малките 1,2%.
Горе-долу така изглежда средната стойност, но някои хранителни продукти са поскъпнали значително повече през декември. Например, само за месец маслото в Хърватия е поскъпнало с цели 11% (22,8% на годишна база), яйцата с 9,2% ( а спрямо декември миналата година те са поскъпнали с 64,5%), драстично са се увеличили цените на хляба, свинското месо, рибата, млякото и млечните продукти, рибата, зехтина и други.
Като цяло годишната инфлация при храните и безалкохолните напитки в края на годината е 19 на сто. Ако тук се разглежда само храната, тогава годишният растеж е с 19,7 на сто.
Освен споменатите цени на яйцата и маслото, редица храни на годишно ниво бележат поскъпване с над 20 на сто - от хляб, сирене и захар, които в края на 2022 г. спрямо края на 2021 г. са поскъпнали с над 30% (хлябът с близо 33%, сирената с 34%), до например замразените зеленчуци, които вече са с 45% по-високи цени.
Какво усещат потребителите?
"Забелязах покачването на цените на храните", казва Домагой Брегант, докато пазарува на хранителния пазар в столицата. "Това е проблем, защото храната е наистина скъпа спрямо сегашната ми заплата", допълва той.
"Кафето, хлябът... сега цените са по-високи от преди Нова година и хората нямат много пари за харчене", каза пред Еuronews Ана Кнежевич, президент на Хърватската асоциация за защита на потребителите.
На пазара за плодове и зеленчуци в Загреб реакциите са смесени.
"Малко са високи цените, това е", казва по-възрастен мъж. "Нямам проблем с конвертирането. Просто трябва да имаш пари!"
"Не сме доволни, предпочитаме нашата малка куна", казва друг. "За мен държава, която няма собствена валута, не е държава."
Какво показва опитът на Словакия и Словения?
В Словакия еврото замени кроната на 1 януари 2009 г. Словакия беше втората от бившите социалистически страни, която прие еврото, след Словения.
Десет години след въвеждането на еврото пресата в Словакия оцени, че като цяло "животът е станал по-скъп". Повечето анализи обаче представят сложна картина. Според портала Dunaszerdahelyi цените в Словакия са се повишили по-бавно, отколкото в съседните страни, които не използват еврото, но в рамките на еврозоната и по отношение на средното за ЕС, Словакия е отбелязала по-бърз темп на увеличение на цените. Словения, също отчете повишена инфлация от 7%-8% след присъединяването си към еврозоната, но успя да я намали в рамките на три месеца.
Опако
на 21.01.2023 в 20:33:44 #3Малее, някои хора още живеят във фашистката НРБ! Каква държава ще си връщате, бе, льольовци нас.рани, вие сте овце, нямате още гражданско общество, не можете да си вържетте гащите от мизерия, цигани! Айде, не се занимавайте с неща, от които си нямате ни най-малка представа, смешковци! Отивайте да изтрезнявате в леглото си и да сънувате мокри сънища!
cyberfandvd
на 21.01.2023 в 18:56:00 #2Целта на мероприятието в предприятието е, да се еbe майката на личния състав
myumyun-lyatif
на 21.01.2023 в 14:54:52 #1Не на еврото,иначе край на НРБ,колкото е беден народа ще стане още по беден.А управляващите КРАДЦИ още по богати,това е целта на занаятието.