Кои са предимствата и недостатъците от въвеждането на еврото в България? Темата обсъждат по време на участието си в подкаста Money.bg Лични финанси икономистите Георги Ангелов от "Института за пазарна икономика" и Георги Вулджев от ЕКИП.
В защита на еврозоната икономистът Георги Ангелов заяви, че с влизането на България във валутния съюз страната ни ще бъде по-видима за инвеститорите и ще има повече възможности за привличане на капитали.
"Как ще се възползваме от тези възможности зависи от нашата политика и реформи. В еврозоната никой не може да те накара насила да се модернизираш - може да седим на едно и също място, а може и да спечелим. Повечето страни от Източна Европа, са тези които доста бързо успяват да се възползват от тези позитивни възможности", каза Георги Ангелов. По думите му лошите примери са от старите страни членки, а повечето добри примери са от нашия регион.
Според Георги Вулджев обаче единственият сигурен плюс от въвеждането на еврото е елиминирането на разходите за превалутиране, а всякакви останали плюсове са евентуални и крайно спекулативни.
"На фундаментално ниво ползите зависят от това, което държавата прави, а какво всъщност прави еврото?", попита реторично той. Според него еврозоната се е показала институционално слаба, за да принуди държавите към продуктивни реформи.
Георги Вулджев добави още, че друг плюс на еврозоната са ниските лихви, които обаче могат да се разглеждат като нож с две остриета.

"Влизайки в този паричен съюз ние се обвързваме с всички икономики в еврозоната, включително и със силно задлъжнелите Гърция и Италия", каза още той. И подчерта, че докато Гърция се реформира през последните години, притесненията около Италия остават силни, защото това е държава, чиято икономическа ефективност не е мръднала през последните 25 години, а същевременно нивото й на дълг продължава да расте.
"Това не може да продължава до безкрай, в един момент този проблем ще трябва да се реши, а когато и ние сме в еврозоната това е и наш проблем", каза Георги Вулджев.
Георги Ангелов обаче беше категоричен, че от всяка криза еврозоната излиза по-силна.
Повече аргументи "за" или "против" присъединяването на България към еврозоната може да чуете в епизод 06 на подкаста Money.bg Лични финанси.
NaskoZashtoto
на 22.01.2023 в 14:13:01 #4Самолети нямаме база да произвеждаме, но можем да правим дронове. Колкото до цитата “Едно е да искаш, друго да можеш, а трето и четвърто-да го направиш!” , той е от разказа на Николай Хайтов “Мъжки времена”, по който е направен едноименния филм. Няма лошо да си градиш общата култура на филми, но като цитираш, се иска прецизност.
glider
на 20.01.2023 в 17:47:56 #3Абе, №2, като ги приказваш тия работи за самолетите вярваш ли си? Как да стане тази работа? Какво имаме ние - материална база ли, инженерно-технически кадри (опитни), традиции/умения/знания ли та да произвеждаме, ако ни дадат лиценз? Да не сме Швеция. Това не са ти каруци или велосипеди. Както казваше героят в един стар български филм - ...Едно е да искаш, друго - да можеш, а трето и четвърто да го направиш. То ако ставаше така...
emil-lambev
на 20.01.2023 в 07:11:46 #2Няма плюсове защото България ще трябва да плаща заемите на Гърция и Италия. България ще натрупа големи заеми. Никакви чужди инвестиции няма да има в България защото малко хора останаха. Само 6 милиона. Това е малък пазар. Само такива като кауфланд(търговски вериги) могат да инвестират. Трябва да се стимулират българските инвестиции. Да се създават български предприятия за производство не само в леката промишленост. Да се създават български предприятия в тежката промишленост. България да започне сама да си произвежда самолети изтребители вместо да дава пари на САЩ и още ги няма тези самолети.
BaiKoi
на 11.01.2023 в 23:41:09 #1Накратко плюсове няма, а минуси колкото си поискаш! До сега един не можа да каже нещо заслужаващо си за което да влезем в евро зоната. Само някакви химери и пожелания.