Южна Америка може и да страда от слаб растеж, протести и мерки за затягане на коланите, но една от най-малките държави на континента се запътва към най-бързия икономически растеж на планетата, пише Bloomberg.

Гвиана, дом на около 780 хил. души и съсед на Бразилия и Венецуела в североизточния край на континента, ще отчете растеж на икономиката от 86 процента през следващата година при 4,4 процента тази година, според Международния валутен фонд. Това е 14 пъти повече от очакваната експанзия на Китай, а растежът е движен от откритието на петрол.

"Движим се от много ниска база към скок в стратосферата", казва министърът на финансите Уинстън Джордан.

Единствената държава в Южна Америка, която говори английски, дължи щастието на откриването на петрол през 2015 г. В момента страната не добива от "черното злато", макар че съседна Венецуела има най-големите доказани резерви в света.

И макар годишният брутен вътрешен продукт на Гвиана да е една десета от този на щата Вермонт - $4 милиарда - очаква се той да се увеличи до $15 милиарда до 2024 г., според МВФ.

Една от най-бедните южноамерикански държави може да стане една от най-богатите

Една от най-бедните южноамерикански държави може да стане една от най-богатите

Неочаквано съкровище се крие край бреговете ѝ

Правителството планира да използва част от средствата от лицензионните споразумения, за да изгради магистрали и да свърже крайбрежните градове с по-слабо населените територии, в които има депозити от злато, диаманти и боксит. В рамките на следващите пет години петролният сектор ще отговаря за около 40 процента от икономиката на страната, според МВФ.

Exxon, която получи договора за проуване и добив заедно с Hess Corp. и китайската CNOOC Ltd., очаква да започне добив през следващия месец. Прогнозата е, че до 2025 г. Гвиана ще добива по поне 750 хил. барела дневно.

Правителството очаква приходи в хазната от около $300 милиона годишно и удвояването им през 2022 г., когато започне добив и от втори кладенец. Парите ще отиват директно в суверенния фонд, основан тази година.

Във фонда на Норвегия вече има по $200 000 за всеки жител

Във фонда на Норвегия вече има по $200 000 за всеки жител

Най-големият суверенен фонд в света достигна рекордните 10 трилиона крони