Следващата седмица в Сингапур предстои среща на най-големите представители в производството и търговията с благородни метали. Една от водещите теми на нея ще бъде как ще се промени пазарът в Лондон след "Брекзит".

Финансовият център е най-големият пазар на злато, като се очаква в Сингапур да стане ясно дали ще има някакви нововъведения на борсата, където почти нищо не се е променяло през последните около 100 години.

От Лондонската асоциация на участниците в пазара на скъпоценни метали публикуваха интересна хронология на най-големите събития около търговията на жълтия метал за последните 350 години. И английската столица има водеща роля в тях:

1676-а

Тогава Мойсей Моката премества бизнеса си за доставка на злато от Амстердам в Лондон и започва да работи с East India Co. Той създава фирма, която се превръща в първия член на лондонската борса на скъпоценни метали. Днес наследникът на компанията се нарича ScotiaMocatta и е част от Bank of Nova Scotia.

1717-а

Като ръководител на Кралския монетен двор английският физик и философ Исак Нютон издава решение, според което златото се търгува по 4,75 паунда за тройунция. Металът се продава на тази цена в следващите два века. Днес златото струва около 1033 паунда за тройунция.

1817-а

Кралският монетен двор пуска първите златни суверени, които заместват гвинеите - монети, равняващи се на около една четвърт унция злато.

1871-а

Централната банка на Великобритания започва да приема кюлчета от по 400 унции злато, какъвто е световният стандарт и днес. Преди това те са били по 200 унции.

1919-а

Тогава за първи път се въвежда фиксингът на курса на златото. Според системата, въведена тогава, банките се договарят помежду си по телефона за цената всеки ден.

1934-а

САЩ въвеждат фиксинг на жълтия метал от 35 долара за тройунция.

1987-а

Централната банка на Великобритания създава Лондонската асоциация на участниците в пазара на скъпоценни метали. Организацията представлява пазарът на злато и сребро на Острова.

2014-а и 2015-а

Среброто става първият благороден метал, чийто фиксинг започва да се издава онлайн. По-късно към такъв преминават и платината, паладият и златото.

2016-а

Лондонската борса за метали, Световният съвет по златото заедно с група банки и търговски компании създават LMEprecious, която трябва да представи нови златни и сребърни фючърси през първата половина на следващата година.