В петък в щата Уайоминг на среща се събират ръководителите на редица централни банки в света. Участие във форума ще вземат и тези на двете най-мощни финансови институции в света - Джанет Йелен и Марио Драги.

Сред основните теми там ще бъдат лихвената политика на централните банки, както и глобалната инфлация. В случай, че изразените от гуверньорите мнения дадат тласък на валутите в развиващите се държави, най-големият печеливш ще бъде една от съседките на България.

Става въпрос за турската лира, която все още е най-евтината валута в света, въпреки поскъпването от последните месеци.

От седем месеца насам лирата върви бавно нагоре. Възстановяването й обаче е доста ограничено, което я прави най-зле представящата се сред основните валути за последната година.

Заедно с това тя е най-обезценената според паритета на покупателната способност за страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

"Погледнато от тази страна поевтиняването й е "крещящо"", смята Тимъти Аш от лондонската финансова фирма BlueBay, която е фокусирана върху развиващите се пазари и държи част от портфолиото си от 52 милиарда долара в турски лири и облигации.

До голяма степен причина за натиска върху валутата идва от това, че частният сектор в Турция продължава да купува щатски долари в големи обеми. В същото време местните компании отчаяно се нуждаят от финансиране и търсят възможност за това.

Въпреки това обаче вече има сигнали за възстановяването на лирата още преди срещата в Уайоминг. Тази седмица курсът на валутата премина психологическата граница от 3,50 лири за долар, пише Bloomberg.

Досега тя е възстановила един 1% от стойността си след големия спад от 17 на сто през 2016 година.