Преди седмица ръководството на Международния валутен фонд (МВФ) взе решение китайският юан да бъде включен в кошницата с резерви на организацията. Така на 1 октомври 2016 г. валутата ще стане петата след щатския долар, британския паунд, еврото и йена, която ще се ползва с т.нар. специални права на тираж (СПТ).

СПТ влизат в сила през 1969 г., като те представляват актив, с който е трябвало да се регулират международните валутни резерви на държавите членки в МВФ. Стойността им се базира на кошница от четирите най-ликвидни и използвани валути, които вече ще бъдат пет.

Нарастващата роля на юана в световната търговия

Китай измести САЩ като най-голяма страна-износителка в света. Това стимулира нарастването на ролята на юана и предстои неговото значение да продължи да расте. Анкета на банката HSBC, в която са се включили 1600 финансисти, показва, че повече от половината от експертите очакват ръст на трансакциите в китайска валута.

2013 г. беше съдбовна за юана, след като той успя да изпревари еврото като втората най-предпочитана валута за търговия след щатския долар, припомнят в публикация от Световния икономически форум. Тя е най-използвана и при търговските отношения между страните от Пасифика. Само за последните три години трансакциите в юани между Китай и Хонг Конг са нараснали до една трета от едва 7%.

Как МВФ реши да включи китайската валута в резервите си?

За да бъде включена тя в резервите на Фонда, трябва да покрива два критерия – да бъде „широко използвана” и да има възможност за „свободно ползване”. Юанът без проблем покрива първия от тях, тъй като има значителна роля в глобалната търговия. Според доклад на МВФ от юли по отношение на втория критерий валутата не успява да го покрие напълно. Това беше и причината тя да не бъде приета от организацията през 2010 г.

Какво се промени от юли насам?

През последните месеци властите в Пекин въведоха реформи, които да неутрализират проблемите, посочени от МВФ. Мерките предвиждат нарастване на употребата на юана в международен план.

Какъв ще бъде ефектът за глобалната икономика?

Включването на китайската валута в кошницата на Фонда няма веднага да окаже ефект върху световната икономика. В по-продължителен период обаче то ще увеличи търговията на юана.

Какво ще спечели Китай?

Решението на МВФ беше добра новина за Пекин след срива на фондовите борси в страната през лятото и спада в брутния вътрешен продукт (БВП). Освен това анализаторите смятат, че то е гаранция за икономическо развитие и продължаване на реформите в Китай.