Дни преди влизането в сила на митата за търговия на определени стоки между Съединените американски щати и Китай, Пекин заяви, че ще намали налозите за внос на хиляди продукти от Индия, Южна Корея, Шри Ланка, Бангладеш и Лаос, пише CNN.

Намаленията влиза в сила на 1 юли. Митата върху 8 500 стоки от петте държави ще бъдат или напълно премахнати, или сериозно намалени. Те включват соя, стомана, алуминий, земеделски и химически продукти и други. Много от тях ще заменят вноса от САЩ, който ще поскъпне, след като бъдат въведени контрамитата.

Именно търговията на соя е особено важна и за двете страни. Соята е водещ земеделски износ на САЩ, а Китай е най-големият купувач. Сега Пекин ще наложи 25% мито върху растението при внос от САЩ.

Междувременно Пекин бавно, но сигурно изпълнява обещанието си да отвори икономиката си за чужденци, пише Bloomberg. В четвъртък правителството формализира улесняването на ограниченията за чуждестранни инвестиции в редица индустрии - от банкиране до земеделие.

Това е възможност за компании като Goldman Sachs Group Inc. и BP Plc да разширят дейността си в икономиката с 1,4 милиарда потребители. Сред промените, много от които вече бяха обявени, ограниченията за чуждестранната собственост на банките ще бъдат премахнати. Това ще се случи и за брокерските и застрахователни компании от 2021, а година по-късно и за производителите на автомобили.

САЩ и ЕС многократно критикуваха икономиката на Китай, наричайки я твърде затворена. Пекин има редица ограничения за навлизането в определени сектори, както и изисквания към компаниите, които искат да инвестират - като трансфер на ценна технология.

Китай отваря финансовата си система за чуждестранни играчи

Китай отваря финансовата си система за чуждестранни играчи

Дългоочаквана и огромна стъпка