Финансовият сектор на Китай е изправен пред рискове от балони, а в близко бъдеще се очаква да бъде наложен нов данък върху недвижимите имоти, като част от усилията на властите да намалят натрупващия се дълг в икономиката.

Съотношението на китайския финансов сектор към цялата държавна икономика "е най-високото съотношение в света, което не е нещо хубаво", каза Хуанг Кифан, зам.-председател на Икономическия и финансов комитет към Националния народен конгрес (китайския парламент).

Делът на финансовия сектор е 8.5% от БВП на страната през първите 9 месеца на 2017 г.

Правителството упражнява репресивни мерки срещу спекулативни инвестиции и високи нива на корпоративен дълг, стараейки се да ограничи финансовите рискове и балона на недвижимите имоти.

В световен мащаб цените на активите също са на исторически високи нива, поради неконвенционалните разхлабени парични политики, приети от големите централни банки, каза Вин-ин, вицепрезидент на Китайската народна банка. "Има възможност за сравнително голяма корекция в бъдеще", предупреди той.

В Китай властите са особено загрижени за спекулативното финансиране, заемайки твърда позиция рисковани сенчести банкови дейности. Напредъкът обаче е бавен, тъй като политиците трябва да действат внимателно, опитвайки се да намалят дългогодишната китайска зависимост от дълга, без да разбиват икономическия растеж.

Данък върху имотите

Лихвите по заемите се повишиха леко, а паричното предлагане се забави до рекордно ниско годишно ниво от 8.8% през октомври. Но кредитът продължава да се разраства по-бързо от БВП, а потребителският дълг се увеличава много бързо.

"Паричното предлагане в САЩ е 70% от БВП, нашето е над 200%. Прекомерно високото парично предлагане води до инфлация, главно в цените на жилищата, които през последните 10 години са се увеличили около 8 пъти", каза Хуанг.

През следващите няколко години може да бъде наложен данък върху недвижимите имоти, съдействащ за овладяване на спекулациите в сектор, който стана обект на тежки държавни регулации през изминалата година.

Китай обсъжда повтарящ се данък върху собствеността в продължение на години, но общественият прогрес по инициатива е спрял след много ограничена пилотна схема през 2011 г.

"Вярвам, че данъкът върху собствеността ще стане факт в близко бъдеще, няма да отнеме 10-20 години. Това може да се случи през следващите няколко години ", заяви Хуанг.

Хуанг, който бе назначен за сегашната си длъжност през февруари, се смята за водещ финансов експерт в Китай и е най-популярен със своя мандат като кмет на Чунцин. Той отговаря за начина, по който Пекин управлява огромната си маса валутни резерви, които се повишиха до 3.1 трлн. долара през октомври.