Наскоро американският гигант Apple записа още веднъж името в историята си, постигайки пазарна капитализация от $1 трилион. Разбира се, трудно е да сравняваме американската борса с българската, но можем да отправим поглед и да видим кои са най-големите публични компании в България.
Първенец с 536 млн. лв. е "Софарма" АД. Единствената друга, която минава прага от половин милион, е "Химимпорт" АД - 515 млн. лв., показва анализ на "Infostock". На трета позиция остава "ЧЕЗ Разпределение България" АД с над 100 млн. лв. по-малко от първата и пазарна оценка от почти 432 млн. лв.

Източник: Инфосток
Интересен е фактът, че две от тези компании, се представят далеч по-добре от индексите SOFIX и BGBX 40, а средното представяне на трите най-големи по пазарна капитализация компании е загуба от 3.8% за последната една година, или над три пъти по-малко от понижението на SOFIX и BGBX 40, коментира изданието.
За сметка на това, при следващите три компании по пазарна капитализация, откриваме два компонента - "Първа инвестиционна банка" и "Монбат", чиито акции поевтиняват с по над 29% за последната една година, или над два пъти повече от представянето на двата водещи индекса.
С най-добро представяне сред най-големите компании, са акциите на "Еврохолд", които в среда на поевтиняване на индексите, добавят 29,2% към стойността си.
Иначе средното представяне на 11-те компании от широкия индекс, които се отличават с пазарна капитализация от над 200 милиона лева, е в размер на -9.2%, което е по-добре от представянето на SOFIX и BGBX 40 за разглеждания период от 12 месеца.
Не откриваме някаква съществена зависимост между представянето в акциите на компаниите и съотношението им цена-печалба. И докато книжата на "Химимпорт", които са с относително ниско такова съотношение от 6.9, бележат ръст от над 10% за последната една година, акциите на "Еврохолд", са със съотношение цена-печалба от 23.
Общото между "Химимпорт" и "Еврохолд" обаче е ръста на резултатите. С 21,5% нараства консолидираната печалба на "Химимпорт" за първото тримесечие, докато тези на "Еврохолд" се повишава с цели 45% за първото полугодие, спрямо същото на миналата година.
Също така, най-ниското съотношението цена-печалба при "Първа инвестиционна банка", сред разглежданите компании, не й помага за това, тя да е сред най-губещите, с поевтиняване от близо 29%. Спадът в книжата на банката стават реалност и на фона на ръста в печалбата й с близо 4% за първото полугодие. Явно обаче, ръстът се вижда на инвеститорите незадоволителен.
Акциите на само още една, от разглежданите най-големи компании, отбелязват повишение за последната една година. И това е - "Спиди". И тук, най-вероятната причина е доброто повишение на печалбата, която нараства с 58% за първите шест месеца на годината, в сравнение със същия период на миналата година.
В заключение може да се каже, че инвеститорите предпочели най-големите компании на БФБ, едва ли са сбъркали, ако са разпределили своите инвестиции по равно между тях. Те са се представили по-добре от пазара за последната една година. Определено компаниите отчитащи добър ръст в печалбите си, са се представяли по-добре от останалите, пишат още от "Инфосток".