Наречете го парадокса на кафето. Напитката никога не е била толкова популярна, но цената на зърната е на най-ниското ниво от над десетилетие и спадна с четвърт от октомври насам, пише The Wall Street Journal.
Цената на паунд кафе (около 450 грама) се продава за по-малко от $1 от началото на март по борсите - по-малко от разходите за отглеждане и обработка, казват производителите. На какво се дължи спадът?
Факторите са много, като сред тях са подобрения в технологията за производство, както и сривът на валутата на най-големия производител в света - Бразилия.
Цените падат и под тежестта на очакването, че тази година реколтата отново ще е по-голяма от търсенето. Нещо повече: страната зад огромния излишък е Бразилия, която успя да завземе още повече пазарен дял от Централна Америка заради държавни субсидии в проучването и разработката.
А валутата на Бразилия - реалът - в момента е много евтин, затова и цената на кафето е такава. Спрямо 2011 г. реалът загуби 60 процента от стойността си спрямо американския долар - валутата, в която страната продава на останалата част от света. Само през последната година бразилската валута поевтиня с 12 процента.
В същото време консумацията на сорта арабика се очаква да счупи рекорд за пета поредна година, според Rabobank.