България остава една от държавите с най-евтино кредитиране и почти никаква доходност (в сравнение с текущата инфлация) по спестяванията и на гражданите и на фирмите. Това показват данните на БНБ за второто тримесечие на тази година.

Като цяло, не се наблюдава почти никакво изменение в добре познатия ни общ фон на лихвената политика по кредитирането. Средната лихва по жилищните кредити се държи около 2,5% като през различните месеци се отклонява с не повече от 0,06 процентни пункта от това ниво.

Цената на жилищните кредити продължава да пълзи надолу

Цената на жилищните кредити продължава да пълзи надолу

За една година средната лихва по левовите депозити на населението се е удвоила, но е под 1% годишно

Например, през април спрямо март средната лихва по жилищните заеми се е понижила с 0,06 процентни пункта до 2,49%, на следващия месец се е увеличила с 0,02 процентни пункта до 2,51%, а през юни тя пак се е повишила с 0,01 процентни пункта до 2,52 процента. Създава се впечатление, че при понижение или повишение на средната лихва по този продукт почти веднага следва компенсация на достигнатото ниво. Такова движение може да се обясни със сезонни фактори, със сключването на по-големи или по-малки обеми сделки или просто с коригиране на кредитната политика спрямо поведението на преките конкуренти на пазара.

Така или иначе, въпросните колебания са толкова малки, че са почти незабележими са отделния клиент, доколкото не влияят на размера на вноските по обслужването на дълга му.

Подобна ситуация се наблюдава и при потребителските заеми, но на по-високо ниво - около 9% годишно. През април средната лихва по тях се е повишила с 0,04 процентни пункта до 8,25%, месец по-късно се е повишила доста по-чувствително - 0,77 процентни пункта на ниво 9,02%, а през юни настъпва корекция надолу - с 0,07 процентни пункта до средно ниво от 8,95 процента.

Не по-различна е картината и при левовите депозити на населението. Там нивото на средната лихва безуспешно се опитва да пробие и да надхвърли 1% годишно. През април тя се доближава до тази граница като отбелязва увеличение с 0,24 процентни пункта до 0,97%, но месец по-късно следва корекция надолу от 0,21 процентни пункта до 0,76%, а през юни отново се повишава с 0,23 процентни пункта до 0,99 процента. Лихвите по евро депозитите се движат твърдо над 1,1% годишно, но това се обяснява с лихвената политика на ЕЦБ.

Политическо или монетарно е решението на ЕЦБ да понижи основните лихви?

Политическо или монетарно е решението на ЕЦБ да понижи основните лихви?

Дали то е продиктувано от следването на целите на макропруденциалната политика

Тук трябва да подчертаем продължаващата аномалия, че лихвите по жилищните кредити продължават да стоят под лихвените нива на ЕЦБ, което по правило би трябвало да означава, че нашите банки оценяват риска на българите, купуващи жилища назаем, като по-нисък от риска на ЕЦБ, което само по себе е нереално.

Като цяло в тази картина на заемите и депозитите за граждани не се очакват съществени промени до края на годината поради високата ликвидност в банковия сектор и продължаващото увеличение на доходите на населението както заради бюджетната политика така и поради продължаващото търсене на работна ръка на пазара.

Средната цена на банковото финансиране за бизнеса се държи с месечни колебания между 4,2% и 6% в зависимост от размера и валутата на заемите.

Тук съществува риск от увеличение на лихвените нива през второто полугодие, ако банките преценят, че рискът за бизнескредитите е нараснал поради влошаване на икономическата ситуация в основните търговски партньори или поради различни форсмажори, които могат да произтекат от нестабилната конюнктура в различни части на света.