Дефицитът по текущата сметка на България ще достигне до 15.8% от БВП, показва прогноза на Международния валутен фонд, представена от агенция „Блумберг". Ако прогнозата бъде изпълнена това ще означава понижение в рамките на 0.2%, след като през 2006 г. дефицитът в страната достигна рекордните 16% от БВП.

Прогнозираният дефицит по текущата сметка далеч надвишава заложения план от правителството да достигне дефицит в размер на 13.6% от брутния продукт на страната.

България трябва да поддържа устойчив бюджетен излишък от 2.3% от БВП, за да може да се застрахова срещу външни макроикономически рискове, е заявил регионалният представител на МВФ за България и Румъния Хуан Фернандес-Ансола.

Големият външно-търговски дефицит, който е основната причина за дефицитът по текущата сметка, не се очаква да окаже негативно влияние върху провежданата от България стегната фискална политика, се казва още в прогнозата. Влияние може той да окаже единствено върху формирането на дисбаланси във връзката между частните спестявания и преките чуждестранни инвестиции, посочват още експертите от МВФ.

В тази насока единствено бюджетния излишък може да се яви стабилизаторът, който да действа вместо намесата на публичния сектор в частното търсене, което би резултирало във възможен натиск за прегряване на икономиката.

Индикаторите за поддържането на реален ефективен валутен курс не подкрепят тезата, че закрепването на българския лев към еврото на нивото от 1.9558 лв. за евро е неподходящо, е казал още Ансола. Според него засиленият експорт, както и силната корпоративна печалба на фирмите, взети заедно, представляват важен симптом, че левът не е надценен.

България трябва да запази валутния борд в страната докато приеме еврото, за да постигне стабилни макроикономически показатели, като трябва също така да продължи с реформите, се посочва още в проучването на МВФ.

„Ние виждаме приемането на еврото, като на България от валутния борд", казват още експертите от фонда, като споменават, че финансовите министри на ЕС ще разглеждат желанието на страната да приеме единната валута през април тази година.