Загубите на финансовите институции от кибератаки могат потенциално да достигнат 100 - 350 милиарда годишно. Това може да подкопае сериозно печалбите на банките и да застраши финансовата сигурност в света като цяло, предупреди Международният валутен фонд.

Управляващият директор на МВФ, Кристин Лаград, представи проучване на Фонда, което анализира щетите от подобни атаки в 50 държави.

Същевременно Лагард посочи, че е трудно да се правят прогнози, тъй като все още не са осъществени широкомащабни успешни кибератаки срещу финансовата система.

"Нашите резултати трябва да бъдат разглеждани като примерна илюстрация. Ако се вгледате в тяхната номинална стойност, средните потенциални годишни загуби от кибератаки могат да бъдат по-големи. До близо 9% от нетните приходи на банките в световен мащаб, което е около $ 100 милиарда. При по-негативен сценарий, когато честотата на кибератаките е два пъти по-голяма, както в миналото, и те да се разпространят по-лесно, загубите могат да бъде 2,5 - 3,5 пъти по-висока - до 270 - 350 милиарда долара годишно", отбеляза Лагард.

В 5%от случаите, моделирани в изследването на МВФ, кибератакаите могат да струват на банките практически до половината от печалбата.

Подобни оценки са неколкократно по-големи от сегашния размер на застрахователния пазар срещу киберпрестъпления. Независимо от неговия растеж напоследък, застраховките срещу киберпрестъпленията остават недостатъчни - всички застрахователни плащания през 2017 година са за около 3 млн. долара. Много финансови институции дори не сключват такива застраховки, посочи Лагард.

Фондът препоръчва засилване на процесите за оценка на риска в банките. Също така са необходими мерки за укрепване на инфраструктурата за защита на банковите системи. Освен това МВФ призовава за засилване на регулирането и надзора на пазарите.