Желанието за намаляване на въглеродния отпечатък създава пречки пред навлизането на нови компании в петролната индустрия - което всъщност помага на основните играчи на пазара и ги прави по печеливши, казва пред CNBC Михел Дела Виня, който оглавява звеното за проучване на природните ресурси за Европа, Близкия изток и Африка на Goldman Sachs.

"Натискът за декарбонизация, натискът от пазара за адаптиране към климатичните промени затягат финансовите условия в сектора толкова много, че се създават пречки за навлизане", казва той.

Досега се смяташе широко, че световната тенденция към чиста енергия дългосрочно ще вреди на петролната индустрия, но Дела Виня посочва, че търсенето на петрол остава силно, особено сред развиващите се икономики.

"Чуваме много за дългосрочната замяна на петрола, но това ще отнеме твърде много време. В същото време търсенето остава силно".

През март Goldman Sachs публикува доклад за сектора, в който се сочи, че има "ясни доказателства, че декарбонизацията променя структурата на пазара в концентрирана индустрия с високи пречки пред налвизането".

Това е в полза най-вече на най-големите петролни компании като Shell, BP, Total, ENI и ExxonMobil. Те се възползват от ограничената конкуренция в индустрията, а Goldman Sachs казва, че олигополът на пазара се завръща.

Добивът от най-важното петролно находище за Саудитска Арабия се оказа далеч по-малък от очаквания

Добивът от най-важното петролно находище за Саудитска Арабия се оказа далеч по-малък от очаквания

Рияд разкри колко още нефт има в страната