То бе държавна тайна и източник на богатство за кралството. Толкова важно, че американската армия някога е обсъждала как да го завладее със сила. За петролните трейдъри бе източник на безкрайна спекулация.
Сега пазарът най-накрая знае: Гавар в Саудитска Арабия, най-голямото в света конвенционално петролно поле, може да произведе далеч по-малко, отколкото се смяташе, пише Bloomberg.
Когато в понеделник Saudi Aramco публикува първия си отчет за печалбата след национализацията преди 40 години насам, компанията повдигна завесата и около огромните си петролни полета. Проспектът за продажба на облигации разкри, че от Гавар могат да бъдат добити максимум 3,8 милиона барела дневно - далеч под 5-те милиона, за които всеки говореше. Цифрата бе посочена и от самата компания на презентация във Вашингтон през 2004 г. Тогава Aramco твърдеше, чедобивът е бил над 5 милиона и през последното десетилетие.
Проспектът не дава информация защо Гавар не може да произвежда толкова, колкото преди по-малко от 15 години - което не е толкова дълъг срок за едно петролно поле. Докладът не посочва и дали се очаква подобен спад в близко бъдеще.
Новите данни означават, че Пермският басейн в САЩ, от който се добиват по 4,1 милиона барела дневно, е най-голямото петролно находище в света. Сравнението не е напълно точно, тъй като Гавар е конвенционален резервоар, докато Пермският басейн е шистова формация - но показва промяната в баланса на пазара.
Гавар е важен за Саудитска Арабия, тъй като отговаря за над половината от общото производство на петрол в кралството, според проспекта.
Освен Гавар, открит през 1948 г., Рияд разчита значително и на други две мега находища: Кураис с капацитет 1,45 милиона барела дневно и Сафания, както и най-голямото в света офшорно поле с капацитет 1,3 милиона дневно. Общо, Aramco оперира 101 петролни полета.
Проспектът подвърждава, че Саудитска Арабия може да добива максимум по 12 милиона барела дневно. В края на 2018 г. кралството постигна рекорд от малко над 11 милиона барела дневно.
Общо, страната има 226 милиарда барела резерви, достатъчни за още 52 години максимален добив от 12 милиона барела дневно.