Американският долар поевтиня вчера, отдръпвайки се от 4- месечния връх, докоснат в петък. Това стана, след като коментарите на заместник- председателя на Федералния резерв увеличиха несигурността около предстоящото повишение на лихвения процент.

Заместник- председателят Стенли Фишър заяви, че световната дефлационна тенденция „притеснява" ФЕД, но е един от многото фактори, които централната банка следи, пише Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg).

Анализатори заявиха, че неговите коментари са предизвикали съмнения относно вероятността Фед да започне да нормализира паричната политика през септември.
Доларовият индекс, който измерва силата на долара спрямо кошница от шест основни валути, в петък достигна най- високото си ниво за последните 4 месеца на 98.334, след като солидния доклад за неселскостопанската заетост през юли подкрепи очакванията за увеличение на лихвения процент през септември.

Макар нарасналата напоследък несигурност по отношение на увеличението, анализатори заявиха, че доларовият индекс е останал в близост до петъчния връх, тъй като ФЕД все още клони към увеличение на лихвения процент, докато централните банки на Европа и Япония все още прилагат облекчена парична политика.

Анализаторите добавиха още, че данните за продажбите на дребно, които ще бъдат оповестени в четвъртък, може да се отразят на решението на Фед кога да започне да повишава лихвата.

Еврото достигна 1.0833 франка, което е най- високата стойност на валутата, откакто ШЦБ шокира пазарите, премахвайки границата от 1.20 франка за едно евро. Доларът достигна най- високата си стойност спрямо франка от 20 март до сега на 0.9835.
Слабостта на франка вероятно е в отговор на интервенциите на ШЦБ, целящи да отслабят курса на франка спрямо еврото, коментираха търговци.
Доларовият индекс последно бе на загуба от 0,4% до 97.528. Еврото се разменяше на печалба от 0,5% за 1.1017 долара. Щатската валута обаче успя да поскъпне с 0,31% спрямо йената до 124.60.

Златото поскъпна с над 1% до над 1 100 долара за тройунция в понеделник, реализирайки най-големия си еднодневен ръст за последните 7 седмици, след като доларът поевтиня, а коментарите от ФЕД увеличиха несигурността около предстоящото увеличение на лихвения процент.

Председателят на ФЕД - Атланта, Денис Локхарт, заяви, че банката вероятно ще реши да повиши лихвения процент скоро, но пропусна да повтори скорошните си коментари, че е готов да гласува в полза на увеличението през септември.
Цената на златото падна през втората половина на годината поради перспективите за увеличението на лихвения процент, тъй като това би повишило алтернативната цена за притежаването на нелихвоносния метал.
Въпреки това през миналия месец златото намери подкрепа около 5- и половина годишното дъно на 1 077 долара.

Спот златото поскъпна с 1% до 1 104.07 долара за тройунция. Американските фючърси върху злато с доставка през декември поскъпнаха с 0,9% до 1 104.10 долара за тройунция.

Сред останалите благородни метали платината поскъпна най-много, нараствайки с 3,1% до 989.50 долара за тройунция.

Цената на златото продължи покачването си заради покриването на къси позиции, както и заради активирането на отложени ордери за покупка около нивото от 1 100 долара, коментираха търговци.

Миналата седмица златото реализира седма поредна седмична загуба, записвайки най-дългата си губеща серия от 1999 до сега.

Запасите на най-големият публичен фонд в света, базиран на злато, SPDR Gold Trust, в петък спаднаха до най- ниското си ниво от септември 2008 до сега.

Спот паладият поскъпна с 1,3% до 605.50 долара за тройунция, а среброто спечели 2,5% до 15.26 долара за тройунция.