Независимо дали това ни се харесва или не съвсем, новите пари вече са факт. Разбира се, става дума за криптовалутите, които буквално заливат пазарите. Общият брой на уникалните тоекени и монети, които са регистрирани в CoinMarketCap вече възлиза на 10,99 милиона дигитални актива, съобщава Cointelegraph.
Бързото нарастване на броя на новите токени през 2024 г. и началото на 2025 г. до голяма степен се дължи на възхода на меме монетите в мрежата на Solana. Според някои анализатори тази тенденция е отклонила вниманието от технологично иновативните алткойни, намалявайки спекулативната стойност, която тези активи някога имаха.
Потокът от нови токени поражда опасения за пренасищане на пазара, като милиони активи се конкурират за ограничена инвеститорска база. Пазарният анализатор Али Мартинез смята, че това може да попречи на провеждането на очаквания "алткойн сезон", тъй като твърде много токени се борят за капитал и внимание. Според Мартинез броят на алткойните е нараснал от по-малко от 500 през 2013-2014 г. до повече от 36 милиона към днешна дата.
![Снимка 646925](https://webnews.bg/uploads/images/25/6925/646925/640x.jpg?_=1703085521)
Източник: iStock
Напливът на нови криптовалути е накарал и главния изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг да преразгледа процеса на листване на активи на борсата. И тъй като всяка седмица се създават приблизително един милион нови монети, Армстронг призова за по-рационален подход към листването и прикани регулаторите да се адаптират към развиващия се пазарен пейзаж.
"Крипто индустрията се насочва към период на консолидация. Вероятно много проекти ще се слеят, което ще доведе до консолидация на токени, тъй като екипите за разработка ще обединят усилията си. Всичко това отразява съзряването на пазара, подобно на фазата на обединяване, последвала ранния бум на мобилните приложения в края на 2000-те години", коментира Дан Новаес, съосновател на EARN'M.
На този фон нарастващата роля на изкуствения интелект в анализа на данни и блокчейн приложенията засилва загрижеността за неприкосновеността на личния живот. Метаданните могат да изложат хората и компаниите на рискове, което поставя неприкосновеността на личния живот под въпрос, смятат анализатори.
Балансирането между прозрачността и сигурността на данните остава ключово предизвикателство както за бизнеса, така и за инвеститорите. А решенията за защита на личните данни са необходими за по-широкото приемане на блокчейн технологията.