Под патронажа на Социалдемократическия форум, Центъра за икономическо развитие и Института за икономика и международни изследвания, днес се проведе обществена дискусия на тема „Световната финансова криза - заплахите за България".
Централни бяха експозетата по темата от доц. Ганчо Ганчев и Александър Божков. От изказалите се сигурно близо 20 учени, експерти и икономически практици, само един наруши консенсуса, че заплаха от криза за икономиката на България все пак има.
Какво кара един учен като доц. Ганчев да счита, че България е уязвима за икономическата криза? Първо историята. Противно на тиражираната „истина", голямата криза от началото на 1930те има сериозни последици за българската икономика и в един момент страната ни даже изпада в неплатежоспособност.
Тогава БНБ за наше щастие води разумна политика и политиците не се подвеждат по съветите на Великобритания, че централната банка следва да бъде приватизирана. Самата Великобритания през 1945 г. бе принудена да национализира Bank of England. Както е известно, през 1939 г. икономическото развитие на България бележи връх.
Така Ганчев елегантно насочи по-информираните си слушатели към идеята за пазарния фундаментализъм, оказваща се сега неприложима за западните развити икономики - но по-рано активно рекламирана по целия свят, включително и в България. Точно тази идея доминира в медийното пространство у нас.
Историята и фундаментите на кризата останаха някак си по-страничен въпрос в дискусията, в която се опита да надделее българската гледна точка. Криза в България идва, но естеството на българските кризисни проблеми е доста по-различно от тези в САЩ и другите развити западни икономики - съгласиха се участниците.
Основният проблем за нас според Ганчев идва оттам, че България е финансирала бързия си икономически растеж през последните години отвън. Това се съчетава с рестриктивна финансова политика на вътрешния пазар. Чак до 2003 г. българските банки кредити не даваха, това е известно на всички - така че кредитната криза при нас придобива по-различни измерения.
След това, при правителството на НДСВ, резервите на търговските банки бяха вкарани в оборот като начин за финансиране на кредитната експанзия. Това доведе до балона в сектора на недвижимите имоти, от който България тепърва има да страда.
Кризата ще засегне България главно като спад на възможността за износ, тъй като в икономиката на еврозоната ще има спад. Спадът в промишленото производство в България през август е 13%. (Което говорилият по-късно Васил Велев, шеф на Асоциацията на индустриалния капитал в България, обясни с Европейското първенство по футбол и с Олимпиадата в Пекин). Според доц. Ганчев, това е симптоматично.
Както е известно, кризите се зараждат в центровете на глобалния икономически живот, но най-сериозни са последиците в периферията, където България се намира, изтъкна Ганчев.
В конструктивен план, най-важно за нас е да постигнем промяна в макроикономическата си политика: от икономика, трупаща резерви, към икономика, насърчаваща растежа. Предложението на Ганчев е част от фискалния резерв на България да бъде прехвърлен в частния сектор.
В обобщение: България сега е изправена пред невъзможност да използва предишния метод за финансиране на растежа - а не толкова пред риск за вътрешната си финансова стабилност.
Същата теза подкрепи и говорилият след доц. Ганчев Александър Божков: в България няма условия да се развие криза от този тип, който виждаме в САЩ - поради простата причина, че веригата „анонимни кредитори - анонимни дебитори" у нас е много скъсена.
„За българския предприемач и гражданин няма да ги има проблемите, които важат за американците" - изтъкна Божков. Български банки няма да фалират, подчерта дебело той.
Според Александър Божков, този проблем отдавна трябваше да е приключен с компетентно обяснение от политиците. А тъй като в България големи спестявания няма, би могла да се предостави дори и пълна гаранция на влоговете.
Според Божков България през 2009 г. няма да може да запази високия си темп на икономически растеж. Ще трябва да погледнем в очите и истината за намаляващи инвестиции, което автоматично води до проблеми с дефицита по текущата сметка. „Бяхме лекомислени", посочи Божков, че инвестициите ще компенсират огромния ни дефицит във външната търговия. Глобалната финансова криза ще съкрати допълнително възможностите на България за износ.
Това може да има ефект за понижаване цените на вътрешния пазар, тъй като българските предприятия, още по-лишени от експортни пазари, ще бъдат принудени да продават продукцията си у нас и в известен смисъл потребителите ще бъдат облагодетелствани.
От друга страна обаче трябва да се ревизират очакванията за ръст на работната заплата през 2009 г. Предвид задаващите се избори, това ще е доста неприятно за управляващата коалиция.
Като метод за борба с кризата, Божков изтъкна драстично увеличаване на износа - което обаче поражда спирала, тъй като е свързано със засилен внос на know-how и инвестиционни стоки - което още повече натоварва платежния баланс.
Относно отлива на инвестициите от чужбина, Божков уточни, че тъй като повече няма да имаме 7% ръст на БВП, е нужно „да покажем красива и вярна картина на страната ни в чужбина", която излиза извън евтините крайморски недвижими имоти.
За стимулиране на износа и инвестициите е нужно да се изпълни „един дълъг списък с тривиални неща" като електронно правителство, по-лесно издаване на разрешителни режими и т.н. „Да си подредим къщичката" - каза Александър Божков и иронизира това като Велика Национална Програма за Справяне с Кризата.
Божков счита, че кризисния период за България ще трае месеци или години и обобщи: в кризата Големите ще пострадат повече от малките.
Стенограма от дискусията ще бъде изпратена на отговорните институции, увериха организаторите на събитието. Интерес във форума представлява сблъсъкът на гледните точки на Васил Велев от АИКБ и доц. Боян Дуранкиев от УНСС.
Велев очаква в България свиване на секторите строителство и машиностроене, като пряко следствие от оскъпяването на кредита. Той счита, че бързият растеж на България през последните години не може да се нарече „качествен" и сектори като ваканционно строителство са изсмуквали средствата, нужни за развитието на другите сектори.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал счита, че заради кризата „безработицата ще се върне към по-здравословно" т.е. по-високо ниво, тъй като сегашните 5% безработица не са изгодни за бизнеса. Той изтъкна, че практически 50% ръст в заплащането в реалния сектор през последните години изпреварват многократно ръста на производителността.
Другото добро за бизнеса от кризата според Велев е забавянето в Китай (юанът поскъпва, а работната заплата в Китай се качва), т.е. спад на конкуренцията на китайските стоки. Според Велев у нас най-сериозно засега е засегнат българският фондов пазар, който отбелязва четирикратен спад в рамките на една година.
Правителството следва религията на камилската птица - изтъкна взелият думата доц. Дуранкиев. Дълго време се твърдеше, че кризата ще ни заобиколи - докато в България има не една криза, а наслагване на кризи - финансова, структурна, демографска, криза в подготвеността на бизнеса да отговори на новите условия.
Инвестиции има достатъчно - посочи специалистът по маркетинг Дуранкиев - има дефицит на клиенти. Според него урокът от световната криза до този момент е, че държавният сектор не носи проблем - проблемите идват от частния сектор.
След което атакува Велев - как някой през XXI век може да говори за Радостта от Безработицата?! Очевидно не се разбира (основната промяна в икономиката на знанието), че работодателите са клиенти на труда на своите служители.
Този е начинът на мислене, отпъдил най-способните млади българи от страната. „Вдигнете минималните заплати на 600 - 800 лева в реалния сектор, за да не отидете сами в цеховете" - изстреля Дуранкиев. „Затова ни напуснаха нови 17 хиляди студента".
Говори и професор Иван Ангелов, който прогнозира над 25% дефицит по текущата сметка в България през тази година. Какво значи това, след като при ниво 5% МВФ говореше за предкризисна ситуация в Балтийските страни? България трябва да очаква намаляване на своя БВП и намаляване на износа с темп, по-бърз от спада на вноса.
Според Ангелов, ръстът на безработица в чужбина, следствие от кризата, ще върне някои от българските гастарбайтери в родината. Според него, основната поука от кризата на Запад е ролята на държавата в икономическия живот. В кризисно време на България е нужна програма за развитие на инфраструктурата, каквато имаше по времето на президента на САЩ Рузвелт. Но мерките за стимулиране на реалната икономика биха могли да подействат най-рано след 5 - 8 години.
Сред другите говорили бе и Евгени Кънев. Експертът попита: как Александър Божков може да говори за имунизирана банкова система у нас, при положение, че две от водещите ни банки са унгарски (държавните облигации на Унгария в момента не могат да намерят купувач и МВФ трябва да се намесва като спасител от последна инстанция), а най-голямата е собственост на UniCredit, които трябваше да бъдат спасявани от италианското правителство?
През годините правителството залагаше на продажбите на недвижими имоти вместо на експорта. Сега над 100 компании за инвестиции в недвижими имоти, получили сертификат за инвеститор първи клас, чакат помощта на държавата, която помощ не е сигурно, че ще може да им бъде оказана - а къде е била през цялото време експортната стратегия? (Божков вметна: такава бе приета миналия месец в края на мандата). Според Кънев изходният път е да се създаде гаранционен фонд за чуждите инвестиции и да се създаде Агенция за инвестиции и Експорт - каквато е световната практика.
Правителството трябваше да понесе критики и в малко неочаквана насока: реакцията към инфлацията. Инфлационни процеси бяха видени преди години. Докато правителството признае, че инфлация у нас има и трябва да се бори с нея, (това стана чак като бяхме европейски рекордьори по поскъпване на живота), в икономиката се разгърнаха дефлационни процеси. Свидетели на същото сме и сега.
На второ място, откъде всъщност идва, цитирам, „волското подчинение на българския бизнес и хора пред банките"? Не е ли в банките вината за това, че при 3 - 4 месеца туристически сезон в България, най-големият хотел на Кемпински по света е тъкмо на Златни пясъци? Разви се лесна за боравене за финансистите в банките икономическа структура в нацията - но тя се показва опасно неустойчива.
За финал ще послужи една идея от изказването на представител на Българския лекарски съюз, взел участие във форума като съсловна организация. За да лекуваш някой, той трябва да бъде жив. Затова политиците все пак да избързат. Изчакваме „да се срути тавана", пациентът да падне в криза, преди да предприемем някакво управленско действие. Не става дума за пазарен фундаментализъм или за държавен капитализъм - а за очевидна липса на експертен капацитет.
Bender
на 27.10.2008 в 08:50:30 #19VLOTI Няма ли да ти интересно да видиш фалит на държава с 11% дълг спрямо БВП....А държава се счита за фалирала ако поиска заем от МВФ тоест никой не и дава заеми и тя отива на последната инстанция.... Значи ако през 2009/2010 поискаме заем от МВФ моите свободни съчинения са вярни... Ако не поискаме ще считам че си прав и частният дълг няма значение....
КомБат
на 23.10.2008 в 11:33:46 #18Mike Регистриран на: 11.06.2007, 20:53 Пуснато на: 21.10.2008, 20:55 Най-интересното е, че по-голямата част от дълга на Германия е към техни си банки, Дойче, Дрезднер, Комерцбанк и т.н. Демек цялата държава трябва да работи половин година, за да върне парите на една шепа банки. Практически държавата принадлежи на тая шепа банки, ако решат да си искат парите обратно, ще стане весело ............................................................................... Кво ще стане, ще ги национализират. Другият вариант е банкерите да поемат управлението на държавата, тоест да я приватизират
VLOTI
на 22.10.2008 в 13:31:45 #17Това ,което пише Бендер за външния дълг са свободни съчинения. Държавния дълг е към 11% от БВП , всички дългове са към 32 блрд долара. Тези 95% може за Италия да се отнасят. Най зле е положението с дълга в Италия ,Япония ,Зимбабве , а отскоро Исландия.
VLOTI
на 22.10.2008 в 13:26:28 #16Куче с кокал плашат
Пияна жена с ... плашат. Турско робство сме преживели ,съветско ,виденова и луканова криза , пък една световна криза ще ни уплаши. Ние сме жилав народ. 
VLOTI
на 22.10.2008 в 13:26:28 #15Куче с кокал плашат
Пияна жена с ... плашат. Турско робство сме преживели ,съветско ,виденова и луканова криза , пък една световна криза ще ни уплаши. Ние сме жилав народ. 
ImperatorA
на 22.10.2008 в 12:54:01 #14Че на нас въобще кога са ни били високи заплатите.
Бойчо
на 22.10.2008 в 11:58:53 #13Тези пък ще плашат куче със салам. Все едно до сега сме взимали високи заплати.
Bender
на 22.10.2008 в 10:20:17 #12Mike -външният дълг на Германия 50% от БВП.... Не съм 100% сигурен как е в Германия. Но по принцип в цивилизацията /поне в САЩ/дълга е публичен и частен. Публичният е държавният + дълга на фирмите листвани на борсата. В това число банките. Така че този 50% външен дълг на Германия спрямо БВП не е толкова голям сравнен с нашият. Я сложи дълга на всички БГ банки, те не са листвани на нашата борса, но на практика банките майки са листвани на техните и резултатите на нашите банки участват в баланса и все едно са публични... Я сложи големите предприятия на БФБ...И да видим колко ще излезе публичният външен дълг коректно сметнат. Мързи ме да се ровя в сайта на БНБ и на други места, но някъде 90-95% от външният дълг е публичен ако се ползват методите на цивилизацията. Което ще рече че ние имаме 90-95% външен дълг спрямо БВП, в Германия 50%, в САЩ 67% /по-памет/. Кой е най-зле??? У нас се правят на тарикати - държавен и частен. Айде не на мене тия...
Bender
на 22.10.2008 в 10:03:20 #11Неделчо Съботинов Кое ми е грешното??? Отговарях на пост според който българина не е задлъжнял... Значи тези 32 милиарда които съм писал са точно дългове на банки, фирми и обикновенни българи. Или викаш те не са част от държавата
Mike
на 21.10.2008 в 21:55:30 #10Неделчо, само да поправя, че под "3 853.1 млрд" имаш предвид или 3 853,1 млн. или 3,8531 млрд. Щеше да е хубаво да имаме БВП от 3800 млрд. но уви :-) Тва е близо 30% повече от БВП на Германия. И този вътрешен дълг впрочем е наистина малък, сравнен с другите държави. Ще дам пак пример с Германия, където външния дълг е около 1600 млрд. демек 1,6 трилиона евро, което е повече от 50% от БВП. Само лихвеите по тоя дълг са около 100 млн. евро НА ДЕН. Най-интересното е, че по-голямата част от дълга на Германия е към техни си банки, Дойче, Дрезднер, Комерцбанк и т.н. Демек цялата държава трябва да работи половин година, за да върне парите на една шепа банки. Практически държавата принадлежи на тая шепа банки, ако решат да си искат парите обратно, ще стане весело
Неделчо Съботинов
на 21.10.2008 в 20:54:01 #9Бендер, моите уважения, но този дълг, който си го написал е тотално неверен. Външният ни дълг (на държавата България, моя, твоя и на децата и внуците ни) е 3 853.1 млрд. евро или 11.8% от БВП на страната (33 млрд. евро за 2008 г.). Да, брутният ни външен дълг (поделения на чужди фирми, банки, организации и др.), който не е гарантиран от държавата и не ни касае като граждани е 32 млрд. евро, но какво от това. Нещо повече, в момента спестяванията на домакинствата в банките се изчислява на близо 21 млрд. лв., а изтеглените кредити са за 16.2 млрд. лв. Това ли е свръх задлъжнялостта, когато депозитите покриват, че и превишават отпуснатите кредити. За повече статистика, посети сайта на БНБ...
ss23
на 21.10.2008 в 19:24:35 #8Абе бендер, де го видя този 32 милиарден външен дълг. Държавният ни външен дълг е 3 милиарда евро, вътрешният 1,5. Ако говориш за частни дългове, те повечето са от типа компания майка финансира дъщерна компания в България - примерно на Глобул да си изгради мрежата или Шел българия бензиностанциите, парите не са паднали от небето. Но даже и да не е така, дреме ми на грездея за частните дългове - кредиторите да пият една студена вода или да им дадат кремиковци за компенсация.
sandiu
на 21.10.2008 в 19:10:05 #7От информацията от оня ден за построените и непродадени нови апартаменти у нас стана ясно ,че техният брой е около 50 000(а може и да са повече) .Я да сметаме малко. Средно да са по 70 кв.м да е един апартамент. Нека да ги обявят за продажба за по 500 еври /кв.м.Те имат себестойност 300-350 евро.Пак се продават на голяма печалба.Я сметнете колко милиарда евро ше влязат в България.Що стискат цена 1000 и над 1000 евро на квадрат?За да лапат посредниците.Нека веднага да намалят цената двойно и вижте къде ше си дадат парите изплашените западняци и вижте кви пари ше влязат в нашите банки.
Bender
на 21.10.2008 в 17:56:08 #6Panther Моля??? Българина слабо задлъжнял
32 милиарда евро външен дълг!!!!
Който покрива 100% БВП.
250% ръст за 3 години!!!
Огромна вътрешнофирмена задлъжнялост - 2 пъти по - толкова!!!
Всичко набухано в тухли. Айде и малко жисиеми, жакузита, плазми и четириколки.
Кой ще ги връща?
bulgarin
на 21.10.2008 в 17:35:12 #5Ама са прави, че държавата ни няма никаква политика за предотвратяване на евентуални последици от кризата или какъвто и да е план за действие, подпомагане, успокояване, инвестиране и т.н. Не че разбирам нещо, но е както в София - няма никаква политика за управление на транспорта и не се опитва по никакъв начин да го облекчи (или поне на пръв поглед).
kaily
на 21.10.2008 в 17:25:25 #4Де що има идиот по белия свет, сичкото икономист у България е станало... _______________________________________ Кризата ще засегне България главно като спад на възможността за износ _______________________________________________ Ми насърчете вътрешното потребление, идиоти. И всичко ще си дойде на мястото и то не след 5-6 години, а след броени месеци.
bankera
на 21.10.2008 в 17:18:46 #3интересна статия.........поздравления.и дупе да ни е яко
Panther
на 21.10.2008 в 16:50:20 #2Bender, българина е слабо задлъжнял. (Слава богу)
Bender
на 21.10.2008 в 16:26:02 #1Плашат България с безработица и ниски заплати, банките – стабилни --------------------------------------------------------------------------------------------------- И как по-дяволите ще намалят доходите на силно задлъжнелия българин, а банките ще останат стабилни???