Годишните декларации за доход могат да се подават по електронен път, без електронен подпис и само с персонален код. Това предвижда предложената от правителството на Бойко Борисов промяна в Данъчно-осигурително процесуален кодекс.

На днешното си първо заседание министрите от кабинета „Борисов 2" обсъдиха и одобриха редица промени в данъчните ни закони, които да предложат за приемане на Народното събрание.

Една от тях ще дава възможност на физически лица да подават годишните си декларации за доход в Националната агенция по приходите (НАП) по електронен път и то без дори необходимостта от електронен подпис.

„През 2014 г. само 14% от декларациите на физическите лица са подадени в електронен вид", посочи на пресконференция след заседанието на Министерския съвет министърът на финансите Владислав Горанов. Той напомни, че след 2004-а г. НАП даде възможност да се подават декларациите по електронен път, но само с помощта на електронен подпис.

„Електронният подпис е нещо хубаво, но изисква разходи за покупка и поддръжка", отбеляза финансовият министър. Идеята сега обаче е НАП да дава напълно безплатно персонален идентификационен код - ПИК и всеки ще може да подава своите декларации само с такъв код. „Това ще доведе до 100 % електронна комуникация между гражданите и приходната администрация", похвали предложението Горанов.

Друга предложена от кабинета „Борисов 2" промяна засяга доставчиците на далекосъобщения, радио, телевизионно излъчване. С това изменение, ако например един интернет доставчик в България предоставя услугите си и в Гърция, трябва да подаде декларация за това какви доставки е извършил там. След това нашата държава трябва да изпрати на Гърция част от платеното ДДС от страна на доставчика.

Цигарите у нас няма да поскъпнат от 1 януари 2015 година, стана ясно още от думите на финансовия министър. Това ще стане благодарение на предложението на новото правителство България да въведе поетапно на три части европейското изискване от 1 януари 2018 г. всички страни-членки на Европейския съюз да установят минимална акцизна ставка от 90 евро за 1000 къса цигари.

Решението на МС е това въвеждане да започне у нас от началото на 2016-а година. „Защо не от 1 януари 2015-а година?", попита министърът на финансите и сам отговори - „защото имаме проблеми в увеличаващата се контрабанда". „Не е удачно да направим тази промяна сега", заяви Горанов и добави, че трябва да се случи, когато се стабилизира пазарът.