Опасявайки се, че пенсионната система на страната му е неустойчива, на 31 декември 1998 г. 40-годишният френски инженер - да го наречем Жан Дюпон - си дава новогодишно обещание.
Надявайки се, че въвеждането на еврото на следващия ден ще отбележи нова ера на просперитет за европейската икономика, Дюпон решава да инвестира в банковия сектор на блока всеки търговски ден през следващите 2 десетилетия, разказва Reuters.
Стратегията му е проста: купуването и задържането на това, което според него е най-добрият еквивалент на динамичната икономика на региона.
И защо не? Европа се разраства с най-бързите си темпове от около 10 години, Германия възроди икономиката си след обединението си през 1990 г., а повече от 10 държави от Централна и Източна Европа се готвят да се присъединят към ЕС.
При всички тези благоприятни фактори изглежда няма да липсва растеж на хоризонта.
Бумът на дотком компаниите засилва вярата в обещаващата "нова икономика", базирана на информационните технологии.
Какво би могло да се обърка?
20 години по-късно - на 31 декември 2018 г. вече 60-годишният Дюпон трябва да се примири с факта, че инвестиционната му стратегия е претърпяла ужасен провал.
С изключение на дивидентите, той открива, че е изгубил пари от 20-годишните си инвестиции в банковия сектор на еврозоната през невероятните 98.5% от времето.
Само около 1.5% от инвестициите му са направени на по-ниско ниво от това, при което затваря индексът на 28 декември 2018 г.
Той не е сигурен кого да обвинява.
Голямата финансова криза от 2008 г. изглежда надежден виновник.
Но американският му братовчед Джонатан Бриджис, който преди 20 години последва подобна стратегия за ежедневни инвестиции в банковия индекс на САЩ, има успех от около 50%.
И то въпреки ипотечните кредити, които бяха в основата на финансовата криза, съсредоточена около САЩ, преди десетилетие.
Дюпон също може да търси вината в бавния темп на растеж на икономиката на еврозоната, кризата с държавния дълг от 2011 г. или свръхниските и понякога отрицателни лихвени проценти.
Но нищо от това не може напълно да му обясни защо банковият индекс на блока е загубил около 2/3 от стойността си в продължение на 20 години.
Ако не беше рационален човек, той вероятно би помислил, че еврото е прокълнато.