Турският банков лидер Garanti BBVA Kripto обяви сътрудничество с блокчейн компанията Ripple и с технологичния гигант IBM за подобряване на услугите за търговия с криптовалути и попечителство. Това партньорство е първият значим клиентски ангажимент, откакто Ripple представи своето решение за попечителство по-рано този месец, пише The Fintech Times.
Сътрудничеството има за цел да подобри производителността и сигурността на платформата за търговия с крипто активи на Garanti BBVA. След успешната пилотна програма през миналата година банката планира да разшири тези услуги до обширната си клиентска база от над 14 000 потребители. Чрез интегрирането на Ripple Custody и технологията на IBM Garanti BBVA ще внедри стабилна инфраструктура за управление, осигуряваща цялостна сигурност за нейните приложения, данни и частни ключове.
"Ентусиазирани сме от това партньорство и неговата роля за развитието на крипто пазара в Турция за задоволяване на нарастващото търсене на сигурното управление на дигитални активи. Ние оставаме ангажирани да подкрепяме нашите клиенти по целия свят, за да захранваме пазара на цифрови активи с нашите услуги", коментира Аарон Сиърс, който е вицепрезидент по глобалните връзки с клиенти и партньори в Ripple.
Източник: EPA/БГНЕС
Новото решение ще предлага усъвършенствани функции за защита, включително криптиране на данни, изолиране на клиентската среда и вградени хардуерни модули за сигурност (HSM) с високи сертификати за сигурност. Тези мерки имат за цел да намалят рисковете от потенциални заплахи, като същевременно осигурят надеждна защита за своите клиенти.
Криптовалутите стават все по-популярни в Турция. През септември Анкара реши да не прилага допълнителен данъчен пакет тази година, включително данък върху печалбите от търговия с акции или транзакции с криптовалути.
"Нямаме данък върху акциите от крипто в нашия дневен ред. Това беше обсъдено преди това и отпадна от нашия дневен ред. Сега ще се съсредоточим върху "стесняване" на освобождаването от данъци", заяви турският вицепрезидент Джевдет Йълмаз в интервю за Bloomberg News.
По-рано през годината първоначалните дискусии относно данъчното облагане на печалбите от инвестиции на фондовия пазар, които мнозина използват като защита срещу инфлацията, предизвикаха спад в акциите. Министърът на хазната и финансите Мехмет Шимшек обяви през юни, че предложението ще бъде "преоценено" на по-късен етап. Очаква се новината да облекчи притесненията на инвеститорите.