Анализатори виждат светлина в тунела за най-зле представилите се през 2015 г. валути. Голяма част от тях бяха ударени от ниските цени на суровините начело с руската рубла и колумбийското песо.

Икономистите предвиждат значително възстановяване на валутите, свързани с цените петрола. От друга страна очакванията са за допълнителни проблеми през новата година за тези, свързани с индустриални материали, като чилийското песо и перуанския сол.

След като записа едни от най-лошите си резултати за последните повече от 10 години австралийският долар може да се „върне в играта” с евентуално поскъпване на петрола. От друга страна колебанията при австралийския и новозеландския долар ще се запазят на фона на готвените орязвания на основните лихвени проценти, пише Bloomberg.

Докато забавянето на Китай продължава да притиска износителите, все пак се забелязват знаци на стабилизиране за втората по големина икономика в света.

Това, заедно с покачването на лихвите в САЩ, дава тласък на спекулациите, че цените на основните суровини ще се възстановят и ще отлепят от най-ниското си ниво за последните 6 години.

Икономистите, включили се в анкета на Bloomberg, са на мнение, че през 2016 г. ще има ръст на стойността на черното злато. Те обаче очакват колебания и дори спад в тези на ценни метали.

Дори стабилизация на тези пазари обаче ще бъде значителна положителна промяна след сривовете през 2015 г. Тогава суровинните валути изгубиха средно по 10% спрямо щатския долар.

Притеснения сред анализатори обаче продължава да има при прогнозата за слаб ръст на глобалната икономика около 3% през 2015 г. и подобно ниво за новата година.

От друга страна се забелязва подем в двата най-големи потребителя на суровини – Китай и Щатите, който неминуемо ще даде отражение на пазара на суровини.