Банкерите и главните изпълнителни директори "натиснаха спирачките" за сливания и придобивания, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп започна глобална търговска война на 2 април 2025 г. - бяха подписани по-малко сделки за сливания и придобивания, отколкото през най-мрачните дни на пандемията от Covid и световната финансова криза от 2008-2009 година.
Броят на обявените договори за сливания и придобивания по света - индикатор за глобалното икономическо здраве - падна през април до най-ниското ниво от повече от 20 години, според данни, събрани от Dealogic за Reuters.
В САЩ, най-големият пазар на сливания и придобивания в света, миналият месец бяха подписани само 555 сделки, което е най-малкият брой за всеки месец от май 2009 г. насам.
Провъзгласеният от Тръмп "Ден на освобождението", когато той обяви повишени мита спрямо почти всички страни, доведе до срив на световните пазари, както и до оттегляне на планирани първични публични предлагания (IPO) и ответни мерки от други държави.
Несигурността също така, накара част от банкерите - които получават такси и бонуси от посредничеството при сделки - да препоръчат на клиентите си да се въздържат от сливания и придобивания и първични публични предлагания, докато няма повече яснота и последователност относно търговската политика на САЩ.
"Съветвам клиентите да изчакат", каза Лоренцо Паолети, управляващ директор на инвестиционното банкиране в Truist Securities. "Главните изпълнителни директори и финансовите директори все още не са разбрали напълно как ще ги засегнат новите мита, така че е по-добре да държат пари в брой", докато не се появи повече яснота.
Банкерите очакваха 2025 г. да бъде "звездна" година за сливанията и придобиванията. Но подписването на сделки по света рязко спадна, след като планът за митата даде началото на търговска война в световен мащаб.
През април сделките по сливания и придобивания в света достигнаха едва 2330 - най-ниският брой от февруари 2005 г. и 34% под историческата средна месечна стойност.
Няколко големи сделки помогнаха за поддържането на иначе "мързеливият" старт на годината. Това обаче не беше достатъчно, за да се предотврати спадът на стойността на глобалната активност по сливания и придобивания до 243 милиарда долара - около 54% под стойността за март и 20% под средната месечна стойност за последните 20 години, показват данните на Dealogic.
Търговската война "око за око" доведе до скок на пазарната волатилност до исторически нива през април, "подтикната от периодични изявления на Белия дом относно политиката за митата", коментира анализаторът от Morgan Stanley Лиза Шалет, пише Reuters.