Откакто Великобритания реши да напусне ЕС преди 5 години, Brexit и последващото му негативно въздействие върху икономиката не са спирали да се отдалечават от светлината на прожекторите. Независимо от политическата позиция на всеки обаче, определено в излизането на страната от ЕС има и някои предимства, пише в свой анализ Financial News.

Днес Обединеното кралство има значително по-голяма свобода и правомощия да определя своите политически и икономически програми.Ярък пример е подходът на страната към регулиране на механизмите, свързани с изпирането на пари.

Според различни оценки, Великобритания губи средно по £28,7 милиарда за борба срещу прането на пари. За сравнение, това е половината от целия бюджет за отбрана на Острова.

Отливът на висши банкери от Лондон към Европа продължава и след Брекзит

Отливът на висши банкери от Лондон към Европа продължава и след Брекзит

Тепърва трябва двете страни да се договорят за финансовите услуги

А може би най-тревожното е, че разходите нарастват. И това не се дължи толкова на по-голямата финансова престъпност, а на нарастващата тежест и тромавост при регулацията на финансовия пазар. Определено е нужна промяна. Но как да се създадат необходимите правни и регулаторни основи, за да улесни ефективната борба с прането на пари.

Финансовите престъпления във Великобритания се оценяват на 37 милиарда британски лири годишно, като обикновено се разкрива само 1% от тях

Днес обаче на страната се предоставя по-голяма свобода да се отклонява от понякога тромавите политики на ЕС по въпроси като регулиране на финансовия пазар. Тоест Великобритания има възможността сама да изобрети механизмите си, чрез които наистина да спре потока от мръсни пари в Лондон.

Според финансови експерти е необходимо по-голямо сътрудничество между публичния и частния сектор, което да се гарантира ефективното отдалечаване от настоящия европейски подход, основан на правила, към подход, основан повече на риска. По този начин фирмите ще могат да се съсредоточат върху това да стигнат до корена на проблема, а не просто да отговарят на регулаторните стандарти на Европа.

Брекзит потопи износа на Великобритания за ЕС. Загубите са за £2 милиарда

Брекзит потопи износа на Великобритания за ЕС. Загубите са за £2 милиарда

Това е катастрофа за индустрията, смятат експерти

Към днешна дата много от по-големите британски компании харчат над 50% от своите бюджети за задължителна проверка на своите клиенти, голяма част от които включва събиране на данни. Защото такава беше препоръката на Европейския съюз.

Това обаче може да бъде подобрено чрез по-доброто използване на технологиите. Например изкуственият интелект може да се използва за автоматизиране на голяма част от повтарящата се работа, свързана с проверките на, което ще позволи на фирмите да се съсредоточат върху по-сложните случаи и да намалят общите си разходи.

Всъщност, трябва да се промени начинът на мислене на мениджърите, за да разглеждат те разходите за технологии като инвестиция и конкурентно предимство, а не като цена. Последното препятствие несъмнено е способността за по-лесно споделяне на данни между различните компании, местните и държавните власти.

Вече се работи по създаването на съвместна работна група, между частния сектор и институциите - за разузнаване срещу прането на пари.

Великобритания настоява Лондон да бъде освободен от данъчния план на Г-7

Великобритания настоява Лондон да бъде освободен от данъчния план на Г-7

Страната опитва да се измъкне от "историческото" глобално споразумение за корпоративен данък

Настоящата правна и регулаторна рамка затруднява този процес и ще се нуждае от реформиране, но това би отворило пътя за много по-голямо сътрудничество както в частния, така и в публичния сектор, коментират икономисти.

Великобритания днес има възможността да се бори с финансовата престъпност само с една единствена агенция, която да отговаря за надзора над всички регулативни рамки, за разлика от действащия европейски модел на много организации, които в повечето случаи работят автономно.

Обединеното кралство и особено Лондон отдавна се възприемат като център за мръсни пари. Време е тази репутация да остане в миналото. Или поне на това се надява Великобритания.