Откакто цената на петрола се срина в средата на 2014 г., сред експертите има консенсус, че Венецуела ще спре плащанията по дълговете си. Не веднага, казаха тогава те, но по някое време в съвсем близко бъдеще.

Три години по-късно това време дойде. В петък петролният гигант PDVSA, притежаван от държава, ще трябва да изплати 985 милиона долара. Шест дни по-късно - още 1.2 милиарда долара.

Това е не просто плашещо голяма сума за страна, чийто резерви се сринаха под 10 милиарда долара за първи път от 15 години, но представлява и логистичен кошмар, пише Bloomberg.

Венецуела става все по-изолирана заради финансовите санкции, наложени от САЩ, които изплашиха банките. Страната вече не успя да си направи лихвено плащане на стойност 350 милиона долара, което трябваше да направи по-рано този месец. По него Венецуела има възможност да се забави 30 дни. Но за следващите плащания, които идват съвсем скоро, няма такава клауза.

А дифолтът означава, че страната вече няма да има достъп до международните дългови пазари и няма да може да заема повече пари.

Дори през последните години, когато страна изпадна в безпрецедентна хуманитарна, политическа и икономическа кризи, Николас Мадуро, както предшественика си, плащаше всичките си външни дългове - макар и собственият му народ да гладува. В последно време той намали вноса на стоки, за да освободи твърда валута, с която да се разплати.

През последните 20 години печалбата по облигациите на Венецуела бяха доста примамливи - средно над 9 процента годишно.

Какво ще се случи, ако Венецуела не плати навреме? Договорите позволят инвеститорите да поискат цялата сума да им бъде изплатена веднага. А ако Каракас няма средствата - ще започнат разговори по преструктуриране.

Но не е ясно дали това ще се случи, тъй като ако изчакат няколко дни или дори седмици, те ще получат всичките си 100 цента за долара. Чакането ще се окаже доста по-малко проблемно от дългите битки и преговори, които ще се провлачат с месеци, ако не и с години.

А и в техния край, предричат анализатори, може да се окаже, че анализаторите ще вземат едва по 30 цента на долара.

Венецуела все пак може да плати навреме: 10 милиарда долара резерви не са много за страна с дълг от 140 милиарда долара, но все пак може да покрият сметките още известно време.

А и правителството на Мадуро е изненадвало пазарите и преди, правейки плащания, за които всички са смятали, че ще бъдат пропуснати. Но те само ще удължат чакането до момента, който ще дойде със сигурност и Венецуела няма да направи плащане.