Синдикатите не подкрепят промените в Закона за управление на така наречения "Сребърен фонд", в който се трупат пари за по-високи пенсии, предаде БНР.

Предложението до 70 процента от парите да се инвестират в Държавни ценни книжа притеснява профсъюзите. Те не приемат банкери да участват в Управителният съвет на Сребърния фонд.

Според синдикатите ролята им в управлението на фонда се омаловажава с квота от един техен представител и изискване за висше счетоводно образование, което не важало за министрите, членове на съвета, и другите представители на държавата. С промените не се посочва от коя година фондът ще започне да плаща пенсии, нито колко дълго ще изпълнява тази функция. Това пречи да се направят и разчетите за необходимата доходност.

Сега законът допуска парите да се влагат само в чужди активи и депозити в банки. До момента парите на Сребърния фонд се държат на депозит в БНБ, което води до ниска доходност и загуба на 42 милиона лева годишно, след като се насложи процентът на инфлацията. Консервативното управление предотвратява загуби от инвестиционен характер, но не носи печалба, сочи анализ на финансовото ведомство. Това е мотивът да се търси по-голяма гъвкавост при запазена сигурност и повишаване на доходността в управлението на парите.

Спорният момент остава допуснатата възможност 70 процента от парите да се инвестират в държавни ценни книжа (ДЦК). Според синдикатите ДЦК-тата са сигурна инвестиция, но допуснатата инвестиция от тях до 70 процента е прекалено висока и те настояват тя да се намали поне на 50.

Преди да се приемат от правителството, промените ще се разгледат и на заседание на Националния тристранен съвет.