JPMorgan Chase и Goldman Sachs планират да наградят своите инвестиционни банкери с големи коледни бонуси нази година, след бум в сключването на сделки по време на пандемията. Очаква се JPMorgan да увеличи бонусния си пул за инвестиционно банкиране с около 40%, докато Goldman Sachs може да увеличи бонусите с до 50%, според източници, цитирани от Reuters.

През 2021 г. инвестиционните банки генерираха значителни печалби поради рекордни нива на активност на сделките, горещ пазар на IPO и нарастващи акции, тъй като мерките за икономически стимули помогнаха на световните фондови пазари да достигнат исторически върхове.

Изследване: Инвеститорите на Wall Street никога не са били по-склонни да поемат рискове

Изследване: Инвеститорите на Wall Street никога не са били по-склонни да поемат рискове

Те масово очакват ръст на инфлацията и на лихвите по облигациите

"Плащате за задържане, а не само за представяне", заяви пред Bloomberg Ерик Добкин - ветеранът банкер, който прекара почти половин век в Goldman Sachs, преди да се пенсионира през 2016 г.

"Тази година може да се наложи фирмите да плащат повече, за да задържат хората, които най-много искат", допълва банкерът.

Миналия месец базираната в Ню Йорк консултантска компания Johnson Associates заяви, че Wall Street ще види най-голямото увеличение на бонусите някога. И това е съвсем в реда на нещата, предвид натоварената и печеливша година.

Според информацията, стимулите в края на 2021 г., включително парични бонуси и награди за дялов капитал, ще бъдат значително по-високи в сравнение с миналата година, когато също бяха раздавани парични премии.

Малко или много са $1,9 трилиона? Ето настроенията на Wall Street

Малко или много са $1,9 трилиона? Ето настроенията на Wall Street

Опасенията за са прегряване

Още в началото на тази година индексът на Wall Street, показващ, че инвеститорите са склонни на рискове, достигна стойност от почти 30 пункта, което е най-високата на показателя в историята.

Единственият момент, в който показателят се е доближавал до тази точка, беше в края на 2017-а година. Тогава пазарите отново бяха изключително настроени към рискове, а единствената разлика между онзи период и днес е, че индексът VIX, измерващ волатилността на пазарите, тогава беше рекордно нисък, докато днес именно той падна от пиковата си стойност.

Иначе, над 80% от финансовите специалисти в САЩ прогнозират увеличаване на инфлацията. Също така, над 80 на сто от тях предвиждат печалбите на глобалните компании да нараснат през следващата календарна година.