В Руската федерация влезе в сила закон за несъстоятелност на физически лица. Съгласно документа, човек, нямащ възможност да изплаща кредитите си, може да обяви фалит и да не обслужва задълженията си.

До този момент Законът за несъстоятелността позволяваше фалит да обявяват само юридически лица. Според новия момент в него банкрут може да обяви човек, чийто дълг превишава 500 хиляди рубли, а просрочката по неговото погасяване е повече от 90 дни, информира BBC.

Заявление за несъстоятелност в съда може да подават както съответния гражданин, така и неговите кредитори. След това съдът назначава лице, което посредничи на двете страни за постигане на споразумение за преструктуриране и разсрочване на дълга до 3 години или до провеждане на процедура за фалит и продажба на имуществото на длъжника.

Според зам.-председателя на Националната банка на Русия, Василий Поздышев, законът ще засегне около 400-500 хиляди души. „Законът ще даде възможност на тези хора един път за винаги да разрешат проблема с тяхното преследване от страна на кредиторите", смята Поздышев.

Съобщава се, че първото в Русия заявление за обявяване във фалит на физическо лице е било подадено в Томския арбитражен съд.