Президентът на Венецуела Николас Мадуро взе решение да отложи изтеглянето от обращение най-голямата по номинална стойност банкнота в страната - 100 боливара, за 2 януари.
Държавният глава обясни тази стъпка с икономическия хаос, обхванал страната. Мадуро нарече също ставащото "международен саботаж", съобщава BBC.
Първоначално се предвиждаше пълна замяна на тези банкноти с монети на същата номинална стойност в рамките на 72 часа. Купюрите от 100 боливара престанаха да се приемат за плащане на 15 декември, като те можеха да се обменят след това само в централната банка.
Огромни опашки се извиха в нейните клонове, доколкото над една трета от населението държи парите си в налични банкноти и ако не успее да ги обмени с новите монети, спестяванията просто ще пропаднат.
Хиляди магазини затвориха, заради недостатъка на налични парични средства и хората не успяват да си купят даже и храна. В резултат на това в източните райони на страната започнаха масови безредици, грабежи и погроми, наложи се полицията да приложи сила.
Според президента Мадуро, замяната на банкнотата от 100 боливара с монета трябва да помогне в борбата с контрабандата и хроничния дефицит на хранителни продукти и редица други стоки от първа необходимост.
Заради инфлацията, стойността на банкнотата от 100 боливара сега се оценява на около два американски цента, отбелязва BBC. Но на тези купюри се падат три четвърти от паричния оборот на Венецуела.
Сега в обращение се въвеждат банкноти с много по-голям номинал - от 500 до 20 000 боливара. Предполагаше се, че те ще се пуснат в оборот от 15 декември, но това не се случи.