Оживена вторнишка дискусия в социалното министерство за избора къде да внасяме втората си пенсионна вноска - в пенсионни фондове или НОИ.

Финансовият министър Владислав Горанов обяви на брифинг във ведомството, че е направено всичко възможно да се изчистят първоначалните критики към идеята му.

Чуха се позиции, че право на избор не трябва да има, обясни финансист номер 1. Тази идея идвала от пенсионните фондове и част от работодателите.

Другата теза, която се чува е, че трябва да се преразгледа пенсионната формула, подчерта Горанов.

Очаквах повече технически разговор на експертно ниво, сподели финансовият министър. Нямало обаче конкретни предложения. Имало ретроспекция на пенсионно-осигурителната система. Дебатът ще продължи, увери Владислав Горанов.

Според него и Ивайло Калфин трябва да остане правото на избор за втора вноска. Изборът няма да е еднократен, както беше в първоначалния вариант, който разбуни духовете. Отвориха се безкрайно много други теми, недоволен е министърът на финансите от дебата днес.

Експертните разговори ще продължат. За универсалните и професионални фондове трябва да има избор, отново изтъкна финансист номер едно.

Рано е да се каже дали ще има увеличение на пенсионната вноска, но ако няма промени в законодателството, тя автоматично ще скочи с 2% от 2017. Горанов е категоричен, че дебатът за промяна на формулата за изчисление на пенсиите, е закъснял и е трябвало да се случи 2002 година.

Според него ако сметката от промяната на формулата е добра, той не би имал нищо против да се извърши такава промяна.

Промени в пенсионната система обаче, по мнението на министъра на финансите, трябва да има, защото в противен случай всички ние като общество чрез по-висок скок на данъци, ще плащаме пенсиите за ранно пенсиониране.

Не съм имал за цел да фаворитизирам универсалните пенсионните фондове или професионалните фондове, поясни Владислав Горанов. Хората не трябва да стоят заключени в едно отдавна взето решение, е мнението на финансист номер едно и затова иска всеки да има право на избор по отношение на вноските си.

Трябва да се прецени дали сегашният модел е добър и няма да доведе до дисбаланси в бъдеще, според Горанов.

По отношение на закъснелия дебат за пенсионната реформа, министърът е категоричен: „По-добре късно, отколкото никога". Ако сега не се извършат промените, по мнението му, след 5 години сме щели да водим друг дебат - „кой ще плати сметката".

Кабинетът на ГЕРБ за момента няма намерение да пипа парите в Сребърния фонд поне до 2019, когато по план средствата, натрупани в него, трябваше да запълнят дупките в бюджета на НОИ.

Не сме обсъждали добри ли са пенсионните фондове, не са ли добри, имат ли добра доходност, каза и социалният министър Калфин. Основно се обсъждал механизмът на избор къде да се влагат вторите вноски.

Нямало днес дискусия за конкретните механизми по пенсионната реформа. Калфин се надява политиците да не правят промени в последния момент, а законодателят навреме да си свърши работата.