Британските домакинства се радват на по-бърз растеж на заплатите през годината до април, но при коригиране според инфлацията доходите са все още по-ниски от периода преди финансовата криза от 2008 г.
Средните седмични заплати на пълен работен ден се увеличават с 3.5% през годината до април 2018 г., най-силният ръст в номинално изражение за 10 години, отчита британската Служба за национална статистика в годишното си изследване, цитирано от Reuters.
Този месец най-сетне има признаци за "ново начало" за повишаване на заплатите, тъй като резкият спад на безработицата подтиква много работодатели да предлагат повече, за да наемат и запазят служителите си, според главния икономист на Английската централна банка Анди Халдейн.
Централната банка очаква, че повишаващите се заплати ще създадат инфлационен натиск и ще изискват по-нататъшно, постепенно увеличение на лихвените проценти, дори когато британската икономика расте бавно поради предстоящото напускане на Европейския съюз.
Но актуалните данни изглеждат по-малко положителни, когато се има предвид нарастването на инфлацията, причинено в голяма степен от падането на паунда след гласуването в полза на Brexit през 2016 г.
Междинните доходи в реално изражение са се увеличили с 1.2% през 12-те месеца до април 2018 г. Въпреки, че това е отскок от 0.5%-ия спад, наблюдаван миналата година, растежът беше по-бърз през 2016 и 2015 г.
"Тази смесена картина идва от края на едно катастрофално десетилетие за заплащането", каза Стивън Кларк, старши икономически анализатор в Resolution Foundation, мозъчен тръст, фокусиран върху жизнения стандарт.
Приходите, коригирани според инфлацията, остават с 3.7% по-ниски в сравнение с 2008 г., преди финансовата криза. "Тревожно, днешните цифри показват и първото нарастване на неравенството в заплащането от 2010 г. насам", каза Тейлър.
Това се дължи на спад на отработените часове от най-ниско платените, който компенсира повишаването на минималната работна заплата, съчетан с увеличение на заплатите за най-високоплатените.
Британските компании нямат намерение да увеличават възнагражденията през следващата година, според проучване на фирмата за данни за заплатите XpertHR. Това е предизвикателство пред прогнозите на централната банка за по-бързо нарастване на заплатите. Институцията трябва да публикува нови прогнози заедно с решението си за лихвения процент на 1 ноември.