Един от най-великите инвеститори, на нашето време - Уорън Бъфет, изглежда не е разбрал съобщението, че лихвените проценти вървят към по-ниски нива. Главният изпълнителен директор на Berkshire Hathaway продължава да поддържа минимални позиции в облигации в компанията си - контраст с повечето застрахователи на имущество и злополуки, които държат по-голямата част от инвестициите си в ценни книжа с фиксиран доход.
Конгломерат, Berkshire управлява най-голямата застрахователна компания в света, включително Geico, автомобилният застраховател и гигантски презастрахователен бизнес.
Бъфет харесва обаче парите в брой - особено съкровищните бонове на САЩ - и акции, въпреки че е намалил голямото портфолио от акции на Berkshire, благодарение на наскорошните си продажби в най-голямата си позиция Apple - акции за около 85 милиарда долара тази година.
Източник: GettyImages
Бъфет не се вслушва в облигационните експерти, които призоваваха инвеститорите през 2024 г. да заключат по-дългосрочни доходности, тъй като късите лихвени проценти - доходностите на краткосрочни облигации с по-малко от година до падежа - вероятно се насочват към по-ниски нива и могат да бъдат около 4% през 2025 г. от над 5% в момента. Доходността и цените на облигациите се движат обратно пропорционално.
Berkshire държеше само 16 милиарда долара облигации в края на второто тримесечие, на тази година, срещу около 271 милиарда долара в брой и 285 милиарда долара в акции, според наскоро публикувания отчет за 10-Q. От сметките се изключват паричните средства в железопътните и комуналните операции на Berkshires. Портфейлът от облигации е намалял от 23 милиарда долара в края на 2023 г. и по-голямата част от него е подобен на пари, като 11 милиарда долара падежират след по-малко от година.
В допълнение, по-голямата част от притежанията на облигации са чуждестранни държавни облигации и това може да отразява международните изисквания за някои от задграничните застрахователни бизнеси на Berkshire.
Но защо Бъфет не харесва облигациите?
Бъфет не е фен на облигациите от дълго време. Той предпочита акции, които предлагат потенциал за увеличаване на стойността на капитала, и пари в брой - предимно безрискови съкровищни бонове на САЩ - с падеж в рамките на една година. Berkshire държеше 235 милиарда долара съкровищни бонове към 30 юни.
Изпълнителният директор беше готов да държи пари в брой, когато краткосрочните лихви бяха близо до нулата през 2020 г. и 2021 г., а Berkshire се възползва, тъй като краткосрочните лихви оттогава се повишиха до над 5%. Сега компанията печели над 10 милиарда долара годишно от парите си.
Бъфет беше критичен към инвестициите в облигации през 2020 г., като каза, че не вижда смисъл в купуването на 10-годишни държавни облигации при доходност под 1%. Той също така каза, че банките са били глупави да са купили стотици милиарди долари ипотечни ценни книжа при 2% през 2020 г. и 2021 г. Тези ценни книжа сега показват големи загуби на хартия.
Повечето застрахователи държат по-голямата част от своите инвестиции в облигации поради регулаторните изисквания, безопасността и по-малката волатилност на цените в сравнение с акциите. Лидер в индустрията Chubb - в която Berkshire има 6% дял - има около 80% от инвестициите си в облигации, например, а други застрахователи са по-близо до 90%.
Berkshire не е изправен пред същите регулаторни изисквания, тъй като застрахователните операции на компанията са толкова свръхкапитализирани. Застрахователите често генерират годишни премии от полици, равни на два до три пъти техния капитал. Годишните застрахователни премии на Berkshire са около 30% от огромния капитал от 300 милиарда долара.
Berkshire държи много пари в брой, за да изплаща искове, а Бъфет очевидно смята, че доходността на дългосрочните облигации не е достатъчно привлекателна в сравнение с доходността на парите в брой. Той може да е загрижен за въздействието върху лихвите от огромните федерални дефицити, които сега са около 2 трилиона долара годишно.
Berkshire сега има близо 50/50 разпределение на акции и пари в своя инвестиционен портфейл от около 600 милиарда долара. Това не е комбинация, която повечето финансови плановици биха посъветвали индивидуалните инвеститори. Но комбинацията от акции и пари може да има смисъл за хора, които харесват сигурността на парите, особено ако това им дава сила да издържат да преодолеят нестабилността на фондовия пазар.
И дори ако доходността на съкровищните бонове падне до 4% или по-ниско, те пак ще носят повече от инфлацията, която сега е близо до 3%. И винаги има шанс дългосрочните лихви да се повишат отново.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.