Все още не сме стигнали пиковите стойности на епидемията у нас и тепърва числата ще нарастват. За това предупреди математикът Петър Велков в сутрешния блок на БНТ.
Велков очаква в следващите 10 дни хората, които се нуждаят от спешна здравна помощ, да нарастват, а в следващите 14 дни се очаква да се увеличат и смъртните случаи. До края на месеца увеличението на заразените ще продължи, в зависимост от мерките. Според всички водещи епидемиолози и лекари на първа линия мерките трябва да се затегнат, категоричен бе Петър Велков.
По думите му има най-различни примери в Европа и не само - колкото повече се бавим, толкова повече време отнема да се види ефектът от мерките и от един локдаун. Според него случаите ще нарастват в първите няколко дни, дори ако мерките бъдат затегнати сега.
Велков обясни, че ако сега се вземат мерки, тогава ще имаме и едни много по-спокойни празници през декември със семействата си и ще можем да започнем по-спокойно годината, което е добре икономически.
Математикът отчете, че в момента 20 000 е разликата между карантинираните и активните случаи - тоест има 20 000 активни лица, които не са под карантина и разпространяват потенциално вируса.
"Ние не управляваме пандемията, разчитаме на късмета и на самосъзнанието на хората. В момента нямаме данни за реалната ситуация, което е много притеснително. Изготвянето на математически модели става все по-трудно и не знаем какъв е реалният брой на заразените в България, трудно е да правим сметки", категоричен бе Велков.
Според математика данните за хоспитализация също не са реални, тъй като един сериозен процент от хората, които се нуждаят от болнично лечение, нямат достъп до хоспитализация. По различни данни може би с 50% е по-висока директно смъртността от COVID-19.
Съвсем скоро ще гоним 200 смъртни случая на ден, вече минахме три поредни дни с над 100 броя. В момента виждаме смъртността в резултат на седмицата около 1 ноември, а тогава имахме два пъти по-малко заразени, което означава че към края на месеца смъртността ще нарасне двойно, прогнозира математикът.
Той очаква скоро да оглавим почти всички класации в Европа, защото ситуацията е тотално изпусната.
Присъственото обучение е проблем, училищата са ускорител на пандемията, защото децата са преносители, въпреки че повечето изкарват заболяването безсимптомно, категоричен бе Велков, който е и учител по математика.
"Вчера наш колега учител на 33 години загуби битката с коронавируса, без никакви заболявания и остави жена и дете. Затова и ние създадохме фонд за децата на героите, така че нека всеки, който желае, да помогне", призова Велков.
В момента е ужасяващо - нямаме учители, има висока заболеваемост, а леталитетът е изключително висок - 1,5% при учителите. Ако това продължи, скоро няма да има кой да учи децата ни, прогнозира в заключение математикът.
Tong
на 19.11.2020 в 13:21:19 #3дюд, тези цифри са изсмукани от пръстите. Има носители, които не знаят, че са такива, защото дори не знаят, че са били контактни на контактни. Но тъй като никой нищо не проследява реално, си работят с някакви цифри, които само те си знаят откъде ги измислят. Със същия успех, мога да заявя, че са 200 човека или че са 100 000. Истината е, че нямат никаква идея колко са, къде са и кои са и дори и този математик не знае дали не е бил контактен... Иначе е точно както казваш. Ама трябва да се знае.
dude
на 19.11.2020 в 11:00:23 #2Защо тези които са заразени вече не са карантинирани? Те самите не знаят ли че са носители? Те самите не могат ли да се самоизолират? На всяка цена ли някой трябва да дойде и да им каже? Моята внучка била контактна във войската с заразен и и казаха да си стои в къщи. А в къщи братята й не и даваха да си подава носа от стаята. И така 14 дни. Никой не се разболя.
Tong
на 19.11.2020 в 10:18:01 #1След като чухме гилдията на математиците, се трябва да чуем художниците, адвокатите, писателите, хамалите и земеделиците. А послед да се организира онлайн конференция. Не е истина какъв хаос... Всеки вика: направете нещо, трябваше да направите нещо. А не вземат да се организират да измислят нещо и да го направят. И аз много удобно си пиша от клавиатурата и давам акъл. А решенията май реално се вземат еднолично докато си приказваме и се щураме по Браунов модел. И май най-важното е да си най-шумен, за да те чуе едноличният.... Експертно, дето си вика.