Полша успешно изстреля своята първа ракета с течно гориво в космоса. Космическият кораб достигна впечатляващата височина от 101 км. Ракетата, разработена от Института по авиация "Лукашевич", отбеляза края на десетилетие усилен труд на полските инженери и конструктори. Това събитие не само символизира техническите възможности на страната, но и я поставя на картата на космическите нации, съобщава European Spaceflight.

4,6-метровата ракета ILR-33 AMBER 2K беше изстреляна успешно от космодрума Андоя в Норвегия. Ракетата достигна височина от 101 км, което я прави първата полска ракета, преминала космическата бариера. До момента най-високата точка на издигане на полска ракета беше 23 км.

Европа най-накрая има модерна космическа ракета

Европа най-накрая има модерна космическа ракета

Ariane 6 лети по-късно днес от Френска Гвиана

Една от най-важните характеристики на ракетата е използването на 98% водороден пероксид като окислител. Преди това такъв реагент се използваше в по-ниска концентрация. Водородният пероксид е екологично чисто вещество както при съхранение, така и при употреба, което прави ракетата не само мощна, но и екологично безопасна.

"Преминаването на космическата бариера от ракетата ILR-33 AMBER 2K, разработена в Łukasiewicz - Институт по авиация, е исторически момент", заяви д-р Михал Виерчински, вицепрезидент на Полската космическа агенция.

Снимка 669161

Източник: iStock

За да достигне целевата височина, ракетата използва странично монтирани твърдогоривни ракетни ускорители. След няколко години тестове, те бяха модифицирани за да имат много по-голяма мощност, което позволи успешното изстрелване в космоса.

Успешното изстрелване на ракетата ще послужи като отправна точка за проектиране на по-тежки и по-мощни ракети. Полската компания Thorium Space вече е подала заявка за използване на произведените в Полша ракети за изследователски космически мисии през следващите години.

Нов бизнес иска да се превърне в „Booking.com" за изстрелвания в космоса

Нов бизнес иска да се превърне в „Booking.com" за изстрелвания в космоса

Един стартъп от Абу Даби се е прицелил доста високо