Най-големият рентгенов лазер в света заработи в Германия. Той ще разкрие един изцяло нов свят, давайки възможност за наблюдение над наночастиците - най-малките частици, познати на човека.
С негова помощ ччените вече ще могат да надникнат в непознати процеси като начина, по който функционират атоми, вируси и химически реакции.
Мегапроектът ще генерира изключително интензивни лазерни вълни, с невероятната скорост от 27 хил. броя в секунда. Те ще се движат в 3.4-километров тунел, разположен на 38 метра под земята в германския индустриален център Хамбург.
Тази ултрабърза светкавица ще позволи на изследователите за пръв път да погледнат дълбоко в материята и да направят снимки и клипове на нано ниво.
Съоръжението, чието изграждане отне 8 години, струва 1.5 млрд. евро и е финансирано от 11 европейски държави. 58% от разходите са поети от Германия, а 27% - от Русия. Рентгеновият лазер е считан за един от най-големите и най-амбициозни европейски научноизследователски проекти.
Той изпраща снопове електрони, летящи през свръхпроводящ линеен ускорител (най-дългият в света). Докато те летят през тръбата, която е охладена почти до абсолютната нула (-271 градуса по Целзий), те се зареждат от микровълни, за да достигнат скоростта на светлината.
Източник: xfel.eu
В следващата секция хиляди редуващи се магнити изпращат електроните по тесен "слалом". Електроните се събират в множество ултратесни дискове, което им позволява да излъчват светлината си в синхрон и да произвеждат интензивни рентгенови светкавици от лазерна светлина.
Когато се сблъскат с някакъв материал, те създават серия от ярки картини, които могат да се сглобят в триизмерни изображения или филми.
Благодарение на иновативния уред екипи от цял свят ще могат да картографират непознати досега неща като атомните детайли на вирусите, да направят триизмерни изображения на молекулярната структура на клетките, или да заснемат химическите реакции, докато се случват.
Огромният лазер е "като фотоапарат и микроскоп, който ще позволи да се видят по-дребни детайли и процеси в нано-света, отколкото преди", каза пред AFP Робeрт Файденанс, президент на управителния съвет на проекта.
Приложенията на рентгеновия лазер са разнообразни - изображенията на биомолекули могат да помогнат за разбирането и лечението на болести, докато погледът вътре в строителен материал може да обясни защо се разкъсва или пука.
Светлинните лъчи могат да бъдат пакетирани, за да се създадат екстремни налягания и температури и така да се изследват процеси като протичащите в ядрото на Земята.