Космическите отломки се превръщат в огромен проблем. Тяхното натрупване в земната орбита вече е пречка и може да застраши бъдещите мисии към Луната или Марс.
Нарастващият брой космически мисии през последните години доведе до натрупване на космически боклуци, които ще се разраснат експоненциално, твърди Нобу Окада, основател и изпълнителен директор на Astroscale.
"През последните 5-7 години видяхме (около) 2 000 космически начинания в света, чиито планове са толкова агресивни, че ще пуснат 10 000 до 20 000 спътника през следващите 5 до 10 години. Виждаме експоненциален растеж на обектите в космоса", посочва Окада пред CNBC.
Има повече от 500 000 парчета боклуци, които обикалят около земната орбита включително неработещи сателити, ракетни бустери, гайки и болтове, които представляват съществена заплаха за астронавтите и космическите кораби, според американската космическа агенция НАСА.
Към януари 2018 г. в околоземна орбита има около 29 000 обекта, по-големи от 10 см, около 750 000 обекта, които варират между 1 см до 10 см и около 166 млн. обекта с размери от 1 мм до 1 см, според Европейската космическа агенция.
Окада каза, че парчета от отломки постоянно летят около Земята и има много ситуации, в които някои от тези обекти почти се сблъскват. Когато те се ударят един друг, тези сблъсъци в крайна сметка създават още повече отломки.
"Дори и малката частица, причинена от сблъсъка, има достатъчно енергия да взриви спътник", предупреди Окада. "Ако продължим верижните реакции на сблъсъците, няма да можем да извеждаме космическите си активи в пространството. Така че сега е времето да премахнем големи обекти от космоса", призова той.
Има обекти в орбита, които се движат с около 8 км в секунда, което потенциално означава, че отломки с размера на малко стъклено топче могат да бъдат унищожителни за сателит, казва Дейвид Бал, изпълнителен директор на базирания в Австралия Център за изследване на космическата среда.
Компанията на Окада разработва технология, която може да достигне до орбита, за да идентифицира големи предмети, които са заплаха за космическите кораби, и да ги доведе до атмосферата, за да изгорят.
Макар прогнозните разходи за отстраняване на отломките да са някъде между 100 млн. долара и 500 млн. долара за едно отстраняване, Astroscale се опитва значително да намали тази цена.
Но тя далеч не е единствената компания, която търси начини за почистване на космически отломки.
Космическият център на Университета в Съри вече разполага с космически кораб в орбита, с технологии за отстраняване на отломки, като например харпун, мрежа и плъзгаща се платформа, за извършване на експерименти.
Предизвикателство може да се окаже точното откриване на малките парченца отломки, които също представляват значителни заплахи.
Центърът за изследване на космическата среда проучва начини за точно определяне на по-малки обекти в орбитални и алармени спътникови оператори, каза Бал пред CNBC.
Отломките всъщност са създали "зона на отломки около сферата (планетата, б.р.)", посочва Окада. "Когато отиваме на Луната или на Марс, трябва да преминем през тази група от останки. За да гарантираме сигурен полет до Луната и Марс, трябва да почистим космическите отпадъци", заяви той.
dad
на 24.09.2018 в 18:54:18 #1един селянин,който търсил вода,започнал да копае.копал,копал,до вода не стигнал,но кладенецът се срутил и го затрупал.така е и със космоса.достигнат е предел,след който трябва да спрем,да очистим боклуците и чак тогава...